Олимпийските игри в Париж бяха закрити със зрелищна церемонията на "Стад дьо Франс", а случилото се в последните 17 дни за мнозина ще се запомни с редица исторически мигове.

Сякаш Париж ни показа в пълния смисъл какво означава градска Олимпиада. Вплетени почти изцяло из улиците на столицата, игрите се превърнаха в туптящото сърце на града и счупиха рекордите по посещаемост и телевизионна гледаемост.

Независимо дали ставаше дума за предварителен кръг от стрелбата с лък или квалификация в модерния петобой, трибуните бяха винаги пълни, а атмосферата бе като за финал. Нещо, което и самите организатори отчетоха като приятна изненада.

Като всяка Олимпиада, тази не направи изключение в създаването на герои, за които светат говори и ще продължи да говори. Също така емблематични мигове, които ще се запечатат в олимпийската история и спортните фенове ще се връщат към тях доста пъти в следващите години.

ГАЛЕРИЯ ОТ СНИМКИТЕ И МОМЕНТИТЕ НА ОЛИМПИАДАТА ВИЖТЕ ТУК >>>

За успешното българско представяне вече ви разказахме ТУК. Встрани от него видяхме рекорди, драматични финали, раждането на нови култови образи, включително и провала на други утвърдени имена.

Ако се вгледаме в индивидуалното представяне, то героят на Олимпиадата се казва Леон Маршан. Медиите в Париж го нарекоха "Френският Фелпс", а принадлежността му към страната домакин още повече засилиха геройския му статут, който той затвърди с 4 златни отличия.

Маршан направи фурор в басейна и взе 4 златни и един бронзов медал, като две от титлите му бяха постигнати по впечатляващ начин само в рамките на час. Неслучайно той бе избран за човека, който да изгаси олимпийския огън.

Цяла Франция възпява Леон Маршан и четирите му златни отличия в басейна

Снимка: Getty Images

Иначе като абсолютна бройка медали №1 в Париж бе китайката Юфей Жен, която се качи шест пъти на подиума, но в пет от случаите тя бе с бронзов медал, а към тях прибави и едно сребро.

Още четири атлети от плувните дисциплини взеха по пет медала, но това по традиция е така, след като именно в този спорт има най-много дисциплини, в които един плувец да участва.

Говорейки за уникални олимпийски герои, нямам как да пропуснем кубинецът Михаин Лопес, който сякаш остана в периферията на някои други атлети, но вероятно заслужава внимание, колкото всеки друг.

Величественият кубинец взе петото си поредно олимпийско злато. Единственият, сторил това само в една дисциплина, защото в борбата няма и как да е по друг начин. В продължение на пет поредни Олимпиади никой не успя да го победи в най-тежката категория при мъжете, а след петото си злато в Париж, той свали обувките си на тепиха и слезе от сцената по възможно най-величествения начин.

Ако говорим за герои на Олимпиадата, то няма как да пропуснем петкратният шампион Михаин Лопес - единственият, печелил пет златни медала в една дисциплина

Снимка: Getty images

Говорейки за огромни успешни мъже, то друг герой на цяла Франция се казва Теди Рениер. "Мечето Теди", както наричат двуметровият 140-килограмов мъж, имаше честта да запали олимпийския огън на 26 юли, а няколко дни по-късно спечели два златни медала, увеличавайки олимпийската си колекция на 5 златни и 2 бронзови отличия.

За мнозина той е най-великият джудист в историята, а 12-те титли от световни първенства го доказват.

Сред героите на Олимпийските игри няма как да пропуснем феномена Арманд Дуплантис, счупил за девети път световния рекорд в овчарския скок, или Яролсава Магучих, която подремна на олимпийската писта, преди да вземе златото във скока на височина.

На пистата имаше и противоречиви личности като Ноа Лайлс, който вбеси доста фенове с надменното си и арогантно поведение, но все пак спечели най-драматичният финал на спринта на 100 метра.

Осемте финалисти завършиха само в рамките на 0.12 секунди, а титлата се реши заради едни 0.005 секунди. Лайлс обаче се провали звучно в спринта на 200 метра, който напусна в инвалидна количка съобщавайки, че е болен от коронавирус.

Снимка: Getty Images

Именно това му поведение - подскоците и крясъците, 30 секунди след коио напусна в инвалидна количка оставиха доста лоши впечатления сред фенове и атлети, като той дори си навлече подигравки от "Дрийм тийма" на САЩ.

Преди две години Лайлс се подигра с баскетболния тим на родината си след изпуснатата световна титла, но те му отговориха подобаващо и взеха пето поредно олимпийско злато в един рецитал на куп звезди от НБА.

Над всички обаче бяха MVP на турнира ЛеБрон Джеймс и човекът, откраднал шоуто по време на финала срещу Франция - Стеф Къри.

Стеф Къри присна французите във финала

Снимка: Getty images

Говорейки за култови герои и моменти, няма как да пропуснем турският сребърен медалист в стрелбата Юсуф Дикеч.

Хладнокръвният небрежен тип, който без специална екипировка и с ръка в джоба стреля за сребро и удиви целия свят.

Той бързо се превърна в неочаквания спортен идол на игрите, а позата му бе копирана редица пъти от олимпийските медалисти, а вече започваме да виждаме и имитацията й след гол по футболните терени.

Всеки говори за култовия турски участник в стрелбата

Getty Images

Няма как да пропусне стореното от Новак Джокович, който запълни великата си колекция от трофеи и с единствения липсващ - олимпийското злато.

Пет страни пък празнуваха първите и олимпийски медали. За малкият карибски остров Сейн Лусия това се случи по възможно най-шумния начин, с триумф на Джулиан Алфред в спринта на 100 метра - злато в кралската дисциплина, което бе гарнирано със сребро и на 200 метра.

Първи медал, при това златен имаше друг малък карибски остров в лицето на Доминика, след като Теа ЛаФонд спечели тройния скок.

Първи медали празнуваха Албания, Кабо Верде, както и отборът на бежанците.

Игрите ще останат паметни също за Ботсвана с първо злато, спечелено в спринта на 200 метра при мъжете. Узбекистан направи нещо немислимо за спортните си стандарти, печелейки осем златни медали, а петата най-населена страна в света - Пакистан, успя да се добере до злато за първи път от 40 години насам, първо в индивидуална дисциплина за страната.

Ако говорим за исторически медали, то и Кабо Верде има своя

Снимка: Getty images

Игрите бяха съпътствани и от скандали. Със сигурност в следващите дни и седмици ще продължи дискусията около двете боксьорки Имане Халиф и Ю Тан Лин, които макар да не покриха тестовете за полова принадлежност на Световното преди година, сега бяха допуснати до участие от МОК и предизвикаха редица скандали.

Двете очаквано стигнаха до златните медали без никакви проблеми, а целият този казус в боксовия турнир ще продължи да се дискутира, докато спортът е изправен пред изключване от олимпийската програма.

Скандали имаше и около китайски плувци и дадените от тях преди месеци положителни допинг тестове, въпреки които те бяха в Париж, състезаваха се и печелеха отличия, включително и с рекорд на 100 метра свободен стил от страна на Пан Жанле.

 

Пан Жанле току що е подобрил рекорда на кралската дистанция 100 метра свободен стил

Снимка: Getty images

А встрани от успехите и провалите, Олимпийските игри подариха на света незабравими снимки и кадри, като най-впечатляващите от тях определено идваха от Таити, където се провеждаше надпреварата в сърфа.

ГАЛЕРИЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty Images