Петте олимпийски кръга са вече в Лос Анджелис. Кметът на града Карън Бас развя флага в слънчева Калифорния, слизайки от специално брандирания с "LA28" самолет, който превози нея и част от американските атлети от Париж.

По олимпийска традиция, тя получи флага от кмета на Париж по време на закриващата церемония във френската столица и го занесе до Лос Анджелис, където след четири години в разгара на лятото градът ще приеме най-големия спортен форум.

И ще има честта да го стори за трети път след 1932-а и 1984-а, нареждайки се до Лондон и Париж, които единствени до момента са посрещали игрите цели три пъти.

Ел Ей ще върне летните игри в САЩ за пъви път след 1996-а (тогава в Атланта), като градът бе избран на база новата концепция на МОК, че в бъдеще домакини на Олимпийски игри ще бъдат места, които имат готова спортна инфраструктура.

Така няма нужда от наливането на милиарди за нови стадиони и зали.

Естествено, че в град като Лос Анджелис има всичко, което човек може да си пожелае и всичко, за което може да мечтае. Но четири години преди игрите, мнозина се питат дали това е достатъчно за посрещане на едни перфектни Олимпийски игри, защото както градоначалникът Карън Бас призна, Париж вдигна летвата твърде високо и проведе перфектната "градска" Олимпиада.

Откриването е планирано за 14 юли 2028-а, а закриването - 16 дни по-късно. Ден по-малко от изминалите игри в Париж, като за този период в Ел Ей ще се проведат 800 отделни събития в над 50 различни дисциплини.

Снимка: АР/БТА

Организационният комитет в Лос Анджелис бе категоричен, че нито едно ново спортно съоръжение няма да бъде строено. Естествено, че на доста места ще бъдат изграждани временни трибуни или други леки конструкции, но няма да бъде започната работа по нито един напълно нов постоянен спортен обект.

Това не е изненада, защото от гледна точка на спортна инфраструктура, подобно на всеки голям американски град, Ел Ей си има всичко, дори и в повече.

Все пак в Калифорния всичко трябва да е бляскаво и грандоманско, заради което несъмнено ще има и доста интересни идеи. Плувните спортове например ще се проведат на "Со Фай Стейдиъм", който е най-скъпият стадион в света изобщо и се ползва за американски футбол.

Преди две години той посрещна Супербоул, ще го стори и през 2027-а, а година по-рано на него ще се изиграят осем мача от футболния Мондиал, включителни и два на САЩ.

Това е 5-милиардно съоръжение, което може да бъде броено и за малък град или поне квартал.

На този стадион вероятно ще са церемониите по откриване и закриване (не е потвърдено), като завесата ще се вдигне на специална сцена, покриваща басейна. Ден по-късно тази сцена вече ще бъде в историята и плувните спортове ще се провеждат пред около 40 000 души.

Нещо, което плуването не е виждало до момента.

"Со Фай Стейдиъм"

Снимка: Getty images

Ел Ей няма да изгражда Олимпийско село, а ще използва общежитията на Университета на Калифорния, които имат достатъчен капацитет за всички атлети. 

Няма да възниква казусът с картонените легла и всички неудобства, които атлетите имаха в Токио и Париж, защото те ще влязат във вече обзаведени студентски общежития, които веднага след игрите ще продължат да бъдат ползвани от възпитаниците на университета.

Леката атлетика ще бъде там, къето се провеждаше и на последните две Олимпиада в Ел Ей - Колизеума. Или "Лос Анджели Мемориал Колизеум", както е официалното име на стадиона. Спорът е дали откриването да бъде тук, или по споменатият вече амбициозен сценарий на "Со Фай Стейдиъм".

"Колизеума"

Снимка: Getty images

Арената на местният Лос Анджелис Галакси ще бъде превърната в стадион за хокей на трева, а единствените спортни съоръжения, които ще бъдат изградени са рампите за скейтбординг, стрелба с лък и фрийстайл колоезденето с BMX.

Ясно е, че Лос Анджелис няма да има проблеми със спортната инфраструктура, но големи опасения на града са около транспорта и логистиката.

Ел Ей има славата на града с най-лош трафик в САЩ и градът с най-проблемен и непрактичен градски транспорт. Нещо, което в Париж например не бе проблем заради чудесната мрежа на метрото във френската столица. Там най-отделечните обекти бяха на отстояние от около час, час и 15 минути един от друг.

На този етап в Лос Анджелис това е непостижимо, като именно локацията на обектите и логистиката между тях ще е големият проблем, с който градът ще се сблъска.

И по-голямата част от заделените 7 милиарда долара за организация ще отидат именно за транспортна инфраструктура.

Снимка: Getty images

Освен това при спечелването на домакинството Лос Анджели обеща "Car free" Олимпиада, или игри с минимално ангажиран трафик по улиците. И съответно - максимално използване на обществен транспорт или други методи на придвижване.

Нещо, за което към този момент в града признават, че тотално не са готови.

Париж например затвори всички си централни улици и в ежедневния живот на града нямаше сериозни сътресения. Хората ползваха колела или градски транспорт. Никой обаче не може да предположи какво би се случило, ако заради маратона, спортното ходене или колоезденето, се затворят основните пътни артерии на мегаполиса Лос Анджелис.

Ел Ей  също така има своите проблеми с огромния брой бездомници - най-голям процент в САЩ, както и с престъпността. Но поне от тази гледна точка местните власти обещават, че ще се справят за игрите.

"Не сме Париж, но пък си имаме Холивуд, може да направим всичко възможно", казват от организационния комитет.

Игрите в Лос Анджелист ще ни запознаят с нови в олимпийската история спортове като крикет, лакрос, скуош, флаг футбол и завръщането на бейзбола, докато традиционна надпревара като бокса почти сигурно ще остане извън програмата.

Може би ще кажете, че до следващите Олимпийски игри има твърде много време - четири години

Но в Ел Ей трескавата подготовка започва, защото градът има доста повече проблеми за решаване, отколкото хората си мислят.

Снимка: Getty Images