Формула 1 има няколко знакови моменти от всеки сезон, които никой фен не иска да изпуска, а те обикновено са свързани с легендарните трасета като "Силвърстоун", "Монца" или това из улиците на Монте Карло.

Именно в такъв уикенд се намираме, в който утре 20-те пилоти ще се борят за британското Гран при на митичната писта "Силвърстоун". Състезанието е в неделя, квалификацията - в събота, като ще ги гледате по Диема спорт 3.

Не само фактът, че преди 72 години на това трасе се провежда първият старт от Формула 1 в историята, но фенската мания, страстта, очакванията, и изобщо - цялата еуфория около това състезание, му придават легендарен статут.

Пълните трибуни край трасето са издигали в култ хора като Джим Кларк, Найджъл Менсъл, рекордния победител Люис Хамилтън, а уважението на британскта публика си спечели дори и французина Ален Прост със своите пет триумфа.

На "Силвърстоун" само веднъж успя да триумфира великият Сена, който обаче ще се запомни с един от най-култовите мигове в историята на надпреварата.

През 1991-а местният любимец Менсъл спечели с "Уилямс", а в последната обиколка Айртон Сена остана без гориво. Да, по онези времена се случваха и такива неща при лоши изчисления от механиците, но Менсъл показа огромния си респект към своя бразилски опонент.

Британецът прекъсна почетната си обиколка пред родната публика, за да качи останалия без гориво Сена и да му хвърли едно запомнящо се возене на двама шампиони до бокса.

Снимка: Getty images

Славната история на "Силвърстоун" като трасе от Формула 1 официално започва на 13 май 1950-а, тогава на доста различно от днес трасе, служило за военно летище само няколко години по-рано. 21 състезатели се включват в първото състезание.

По официални данни, макар цялото пресмятане да е ставало на око, около трасето се стичат 200 000 човека, които виждат как 11 пилоти завършват надпреварата, а победител е италианецът Нино Фарина с "Алфа Ромео".

Десетима отпадат заради различни повреди по болидите, а британецът Редж Рарнел успява да се качи на третото място на подиума, макар в средата на дистанцията да удря заек. Колко и странно да звучи за днешния вид на Формула 1, на първото състезание, първият тежко пострадал в най-зрелищната автомобилна надпревара всъщност е един подплашен от тълпата заек.

Вече споменахме за култовите фигури, които в различни периоди домакинската публика си създаваше на тази писта, а не бива да забравяме и славата на английския фен, независимо дали футболен и автомобилен. А понякога двете неща се припокриват.

В края на 80-те и началото на 90-те около трасето преди всяко състезание витае така наречената "Менсъл Мания", като пилотът на "Уилямс" всеки път краде шотуо, което по традиция в онзи период принадлежи на Сена и пилотите на "Ферари". Навсякъде по света, но не и на Острова.

Триумфът му през 1992-а, оказал се и последен за него на това трасе в кариерата, до голяма степен подпечатва така чаканата му шампионска титла, а още с пресичането на финалната линия хилядите по трибуните нахлуват на пистата.

Пилотите едва успяват да се приберат до бокса заради тичащите фенове, искащи да се наредят възможно най-напред, за да видят награждаването на Менсъл. А след това да изпеят "God save the Queen" в чест на пилота и отбора "Уилямс".

Макар днес местният герой със 7 победи на трасето да се казва Люис Хамилтън, самите британски анализатори признават, че "Менсъл манията" е нещо, което едва ли ще видим на друго трасе по света. Сравнимо е може би само с божествения статут на Сена в Бразилия.

Снимка: Getty images

А говорейки за родения недалеч от трасето Хамилтън, той също се постара да стане местен любимец, особено с първта си победа там през 2008-а, когато в проливния дъжд показа на света, че наистина в него има нещо специално.

В същия този сезон Хамилтън спечели титлата, а преди година, когато подобри рекорда на Шумахер по брой победи, британецът се връщаше към някои от паметните си мигове и сам призна, че онзи "Силвърстоун" от 2008-а вероятно е най-силното му каране.

А силните състезания на един седемкратен шампион няма как да са малко.

А говорейки за "Силвърстоун", феновете няма как да пропуснат какво се случи през 2020-а, когато обиколка преди края Хамилтън спука гума, но въпреки това успя да премине финалната линия на три колела, при това запазвайки преднината си пред Макс Верстапен.

Снимка: Getty images

Паметните състезания на "Силвърстоун" не са белязани от още култови моменти, а някои от тях със сериозен политически и друг извънспортен привкус, като този с танцуващия свещеник през 2003-а.

Тогава в 11-ата обиколка мъж прескочи загражденията и директно изтича на трасето между шокираните и движещи се с бясна скорост пилоти. Облечен в цветовете на ирландското знаме, той носеше картон с надпис: "Четете Библията, тя винаги е права".

Хулиганът бе католически свещеник на име Нийл Хоран, а мнозина в първия момент разтълкуваха действията му като проирландска пропаганда на фона на добре известния конфликт между ИРА и Короната.

В следващите месеци се оказа, че няма нищо политическо зад това. Хоран е просто фанатик на тема католическа вяра. Той се прочу с нахлуване на Олимпиадата през 2004-а, влизане на футболни мачове, както и арест в Германия заради надпис в подкрепа на Адолф Хитлер.

Хоран стана често срещан образ по спортните събития през първото десетилетие на века, а единствената му цел, както сам призна, е да популяризира католическата вяра.

Но най-попуялрната му изява си остава на "Силвърстоун" през 2003-а, когато уплашеният Марк Уебър възкликна: "Господи, за малко да сгазя някого", минавайки на около метър от натрапника.

Снимка: Getty images

Освен това "Силвърстоун" е популярно като трасето с единствения победител, който всъщност не пресича финалната линия.

Направи го Михаел Шумахер, който имаше наказание от 10 секунди, което реши да изпълни точно преди завършването на последната си обиколка. Вместо да вземе последния завой и да пресече финалната линия, той влезе в бокса, където спря за 10 секунди. След това тръгна, но изравнявайки се със старт-финалната линия той бе обявен за победител. Странен сценарий и единствен по рода си. Към него имаше доста обжалвания, които обаче ФИА категорично отхвърли, зарявайки се в дебелите книги с правилата на моторните спортове.

Мнозина си казаха, че всичко за Шумахер се върна година по-късно, когато необичайна и наивна грешка го отпрати в предпазните заграждения.

Култовите случки на това трасе са още десетки, а едно ясно - на "Силвърстоун" никога не е скучно. Преди година именно там видяхме един тежък инцидент между Люис Хамилтън и Макс Верстапен, предизвикващ скандали и до днес.

А какво ни е приготивла надпреварата за сезон 2022 ще разберем на квалификацията днес и в старта за Гран при на Великобритания, който е утре от 17 часа.

Снимка: Getty images