Българският национален отбор по волейбол за девойки остана непобеден на Европейските квалификации за Световно първенство, след като записа победа и над отбора на Германия с 3:0 (25:15, 25:23, 25:22) и намериха място на шампионата, информира официалният сайт на БФВ. От началото на първия гейм германките притискаха българките с много силен сервис, докато родните националки показаха по-добра атака. След второто техническо прекъсване девойките на Германия неуспешно се опитваха да пробият непробиваемата блокада на българските момичета. Девойките на Димо Тонев затвориха гейма с разлика от 10 точки - 25:15. Отборът на Германия започна по-подобаващо втория гейм, реализирайки доста точки от грешки от сервис на българките. Въпреки по-мотивираната игра на немкините, момичетата на България показаха характер и дух, което им помогна да спечелят гейма с 25:23. Третият гейм потръгна отлично за девойките на България, които с перфектна игра в атака дръпнаха напред в резултата, но техниката на състезателките от Германия не позволи разликата да се увеличи. През по-голямата част от гейма германките показаха по-силна игра, но волята на родните националки бе непоколебима и те затвориха третата част с 25:22. Гърция победи Латвия с 3:1 (25:22, 19:25, 25:16, 25:7) от последния ден на Европейските квалификации за Световно първенство за девойки в Самоков. Въпреки че и двата отбора нямаха шансове за класиране, те направиха красив мач. Разбира се имаше и доста грешки, но емоцията, която показаха при спечелването на всяка точка доказа, че любовта към играта е най-важна. През първия гейм и двата отбора направиха много грешки. До второто техническо прекъсване и двата отбора не успяха да реализират подобаваща атака. Доброто посрещане и отиграване на гъркините им спечели първия гейм с 25:22. Във втория гейм настъпи пълен обрат. Отборът на Латвия показа, че може да надвият Гърция с отлична атака и много добра игра в защита. Състезателките на Гърция буквално се оставиха да ги ръководят и въпреки оспорваните разигравания около второто техническо прекъсване, латвийките успяха да надвият и да вземат гейма с 25:19. В третия гейм отборът на Гърция започна отлично и не допусна почти никакви грешки в отиграванията. Гъркините показаха на отбора на Латвия, че са достойни съпернички и до второто техническо прекъсване водеха с 10 точки (16:10). Те успяха и да затворят гейма с 25:16. Четвъртият гейм бе показателен за това, че мачът ще бъде спечелен от Гърция. Въпреки усилията на момичетата от Латвия, те успяха да натрупат само 7 точки до края на гейма. Отборът на Гърция победи, като спечели третия гейм с 25:7.