Отборът на "Нефтохимик 2010" спечели титлата в мъжкото волейболно първенство за втора поредна година и за общо трети път в историята.

В третия мач от финалната серия бургазлии се наложиха с 3:1 (25:17, 23:25, 25:17, 25:20) гейма над ЦСКА и спечелиха финалната серия с 3:0 победи.

Водени от братята Валентин и Георги Братоеви, диагонала Жани Желязков и либерото Теодор Салпаров, играчите на треньора Найден Найденов не оставиха съмнение в превъзходството си. Бургазлии показаха отлична игра в нападение, като в първите три гейма атаката им се движеше с успех над 60 процента. Това до голяма степен уби интригата в мача, като "червените" бяха конкурентоспособни само във втория гейм, в който се наложиха с 25:23.

В първия и третия гейм "Нефтохимик" се наложи с лекота на по 17 точки, а в четвъртия, бургазлии рано успяха да направят разлика от 6 точки и макар "червените" леко да успяха да я съкратят в края, нямаше как да направят обрат. Победната точка в срещата бе реализирана от Валентин Братоев, който с атака от зона 2 направи блок-аут и донесе титлата на гостуващия тим, а с това и требъл за сезона - купа, суперкупа и титла.

"Много силна емоция е за един треньор да се върне на върха. Цяла година влагах всичката си сила - психическа и физическа и съм много удовлетворен от постигнатото. Щастлив съм, че успях да направя толкова балансиран отбор, в който всеки да играе за всеки. Моята задача бе точно това - да накарам всички да играят като един. Днес играхме много спокойно. Да, допускахме грешки на сервис, но във всички останали елементи на играта бяхме безапелационни.

Сега обаче това не е важно, няма смисъл да се фокусираме върху детайлите, когато сме станали шампиони. В началото на сезона имаше трудности, особено покрай европейските мачове, в първенството изгубихме лесни мачове, но се радвам, че успяхме до края на първенството да изградим такъв отбор", коментира след срещата старши треньорът на Нефтохимик 2010 Найден Найденов.

"Целият ни сезон беше добър. През голяма част от сезона трябваше да се справяме с отсъствието на различни играчи заради травми. В плейофите се справихме добре, но не успяхме да станем шампиони, така че няма как да бъдем доволни. Щом сме загубили, нямаме право да кажем нищо хубаво. Нефтохимик доминираше през цялата година и трябва да им честитим титлата.

Ние направихме днес най-слабия си мач и въобще най-слабата си серия. Посрещането ни днес въобще не се получи. В части от геймовете се доближавахме до тях, но те винаги успяваха да ни пречупят във важните моменти. Бяха по-класният отбор, честитя им титлата", каза старши треньорът на ЦСКА Александър Попов.

В крайното класиране шампион е "Нефтохимик" 2010, сребърните медали са за втория от редовния сезон - "Монтана", а бронзът е за отбора на ЦСКА.