Григор Димитров записа изключително престижна победа над Рафаел Надал след 6-2, 6-4 на четвъртфиналите на турнира ATP 500 в Пекин.   Равносметката от срещите между двамата тенисисти до този мач бе 7:0 победи за бившия номер едно в мъжкия тенис.   На 7 октомври 2016 г. обаче българинът буквално съкруши испанеца, давайки добро начало на българските представители в света на спорта днес. Тази вечер мъжкият национален отбор по футбол гостува на Франция, а младежкият приема Дания в решителна квалификация.    В последните месеци кариерата на Димитров е във възход. Той се завърна сред първите 20 в мъжкия елит на тениса. Стигна до четвъртфиналите в Пекин след две трисетови победи.   В четвъртък хасковлията направи зрелищен обрат срещу френския талант Люка Пуй - 6:7(3), 7:6(0), 6:4, след като беше само на две точки от загубата.   Надал от своя страна нямаше особени проблеми срещу квалификанта Адриан Манарино (Франция) и го отстрани с 6:1, 7:6(6).   Характерното за двубоите между двамата е, че хасковлията традиционно играе добре. Само в два от седемте мача той бе загубил без да спечели сет. В четири от другите пет срещи Димитров бе успявал да изравни след загубен първи сет.   За първи път Димитров и Надал играят един срещу друг преди седем години на турнира в зала в Ротердам.