Сърбия опроверга твърденията на своя треньор Душан Ивкович, че отива без особени цели на Евробаскет 2013, и се наложи над Литва с 63-56 (20-10, 13-17, 18-14, 12-15). Подмладеният състав на сърбите, воден от ветерана си и капитан Ненад Кръстич, се справи без проблеми с изключително хаотичния и ялов тим на литовците. Кръстич завърши с 20 точки и девет борби за успеха, Неманя Биелица се включи отлично с 13 точки и осем борби, а Неманя Недович добави 14 точки и пет борби. За Литва Мантас Калниетис се отчете със 17 точки, а Дариуш Лавринович вкара още 12. Чехия за малко да изненада домакина на Европейското Словения, но в крайна сметка загуби със 60-62 (19-21, 13-15, 14-15, 14-11). Баскетболистите на Словения си разпределиха страхотно отговорностите, като шестима от тях вкараха 8 и повече точки. Един от фаворитите за спечелване на Евробаскет - Франция - загуби още на старта със 74:80 (14:27, 25:16, 17:14, 18:23) от Германия. Лука Стайгер наниза две решителни тройки в последната минута и половина, а Роберт Бензинг добави още една, и бе най-резултатен за успеха на Бундестима с 19 точки. Тони Паркър вкара 18 за Франция. Русия отстъпи след ужасно първо полувреме на Италия със 69:75 (18:25, 11:17, 13:14, 27:19). 25 точки за Скуадра Адзура наниза Луиджи ДаТоме, а Алексей Швед със 17 бе най-резултатен за Русия.