Американският гросмайстор Хикару Накамура спечели световната титла на първенството по "шахмата на Боби Фишер", което завърши в Рейкявик. Съвсем умишлено Исландия бе избрана като домакин на проявата, официална под егидата на Международната асоциация и носеща името FIDE Fischer Random World Chess Champion.

Именно там преди 50 години Боби Фишер спечели единствената си, историческа световна титла в традиционния шахмат, побеждавайки Борис Спаски.

Години по-късно американският гений изобретява новия вид игра - "хаотичен и случаен" шахмат, при който стартовите позиции са "произволни" - не стандартната подредба на фигурите с пешките пред останалите на първите два реда. Целта е да се печели чрез въображение, талант и импровизация, а не чрез заучени защити или схеми.

Тази игра е известна и като шахмат 960, тъй като има 960 възможни стартови подреждания.

Това бе второто световно първенство с официален характер, вече под егидата на FIDE. Първото през 2019-а бе спечелено от Уесли Со, а Магнус Карлсен - запален привърженик на шахмата на Фишер, остана втори.

Сега Накамура спечели финала срещу Ян Непомнящий (Русия), а именно той изхвърли Карлсен на полуфинал.

Всички играчи минаха през квалификации, започнали още през септември. В пресявките участва и един българин - гросмайстор Кирил Георгиев.

Той обаче не стигна до финалната осмица, а там се класираха шампионът Со, Карлсен (също по право като №1 в ранглистата), Непомнящий, Нордибек Абдусаторов (Узбекистан), Хьорвар Гретарсон (Исландия), Накамура, Владимир Федосеев (Русия) и Матиас Блубаум (Германия). Това са общо шестима играчи от топ 50 на световния шахмат в момента и четирима от топ 10 - Карлсен, Со, Непомнящий и Накамура.

На полуфиналите руснакът победи Магнус с 3-1, а американецът елиминира Абдусаторов с 3-0.

И така финалът бе Накамура - Непомнящий, като след 2-2 в него се игра "Армагедон" - версия на блиц шахмат във формата на "фишеровия". Пълен хаос и триумф на наистина бързото мислене.

Накамура е световен шампион, втори е Непомнящий, Карлсен спечели битката за третото място.