САЩ победи с 4:2 Канада в мач от груповата фаза на хокейния турнир в Пекин и записа първи успех на такава сцена над големия съперник от 2010-а насам.

Статистиките и традицията на олимпийския лед са силно наклонени "на север" в американското съперничество - "кленовите листа" са с 12 победи, има три равенства, а днес САЩ записа едва четвъртия си успех.

Канадците поведоха рано (Мат Робинсън), но само 70 секунди трябваха на янките да изравнят с гол на Анди Мийл. Бен Майърс даде аванс на Щатите в края на първата третина, а в началото на втората Брендън Брисън направи 3:1.

Корбан Найт намали изоставането на Канада в 35-ата минута, но Кен Агостино оформи крайното 4:2 в последната част. И в двата състава няма играчи от НХЛ, както и на целия турнир.

Олимпийският вицешампион Германия пък победи домакините от Китай с 3:2.

Ясни са и полуфиналистите при жените, като тази сутрин рускините отпаднаха донякъде изненадващо след 2:4 от Швейцария.

Още вчера Канада размаза с 11:0 Швеция, а САЩ победи Чехия с 4:1. Последният участник в заключителната четворка е Финландия след убедителн успех със 7:1 над Япония.