Световният шампион Люис Хамилтън спечели втората свободна тренировка преди Гран при на Италия от Формула 1, след като победи Нико Розберг в пряк дуел на пилотите на Мерцедес. Британецът даде второ време в сутрешната сесия, но в следобедната ролите се размениха и Хамилтън спечели с 1:22.801 минути за една обиколка на Монца, което е с 0.193 секунди по-добро от това на германеца. Останалите бяха далеч от темпото на Мерцедес. Фераритата на Кими Райконен и Себастиан Фетел се наредиха трети и четвърти в домашното си състезание сутринта, а в следобедната тренировка и те размениха своите места в полза на германеца, който е 4-кратен шампион във Формула 1. Ред Бул пък подобри представянето си във втората сесия, като Макс Ферстапен беше пети, а Дани Рикардо - шести. Хамилтън води с девет точки срещу Розберг преди Гран при на Италия.