100-те победи на Хамилтън: Историята на 14 луди години
Едва ли ще видим някой някога да надмине това постижение
В неделя Люис Хамилтън се събуди с мисълта, че ще има тежката задача от стартовата четвърта позиция на Гран при на Русия в Сочи. След старта беше вече осми - още по-неприятна ситуация за преследващия осмата си титла пилот. В края на състезанието британецът вдигна над главата си купата на победител. Нещо, което се превърна в обичайно занимание за него в неделните следобеди на последните 14 години.
Победа номер 100 - това говорят статистиките.
Никой пилот в историята на Формула 1 не го е правил. Втори е Михаел Шумахер с 91 спечелени Гран при. Сега те ни се струват малко на фона на постижението на Люис, но - спомнете си. Шуми водеше с 50 пред следващия го Себастиан Фетел (сега той има 53), както и пред великия Айртон Сена (41), когато през 2007 г. британският суперталант, продукт на фабриката за пилоти на "Макларън", взе първия си трофей в Гран при на Ф1.
За Хамилтън се говореше още тогава - този е специален, ще стане световен шампион без съмнение един ден, може да бъде дори сред най-големите в историята. По въпроса кой е "най" във всеки един спорт никога няма да има единомислие, дори в баскетбола, където Джордан изглежда с глава и рамене над останалите. Но ако гледаме само статистики и числа, Люис съвсем скоро ще изчисти много съмнения по темата.
Историята на тези 14 години - от 10 юни 2007-ма в Монреал до 26 септември 2021 г. в Сочи, е достатъчно интересна. Това е кривата на една доминация, която бе прогнозирана от специалистите, от самия Шумахер и немалко други колеги на британеца.
Ето ги ключовите моменти:
Победа №1: Екстаз в Канада
Монреал, юни 2007 г. Стартът за Гран при на Канада е шести в програмата на сезона, който е дебютен за Хамилтън във Формула 1. Той е на 22 години, постигнал е едно трето и четири втори места до този момент с неговия "Макларън Мерцедес". Кими Райконен и Фелипе Маса с "Ферари", както и съотборникът му Фернандо Алонсо, са фаворитите в сезона. До канадското състезание Маса и Алонсо имат по две победи, една е за Райконен. Хамилтън все е втори, веднъж трети. Първият пол позишън печели именно в Монреал и никога след това няма връщане назад. На старта в неделния ден Люис удържа далеч по-опитния си съотборник Алонсо, който тръгва да го изпреварва. Трупа преднина, която е заличена от кола за сигурността. И все пак печели - първа победа за остриганото гола глава младо момче, което вече е суперзвезда.
В края на сезон 2007 Хамилтън бе с 4 победи и завърши втори в генералното класиране. Всички тези състезания бяха спечелени от първа стартова позиция в квалификациите.
Победа №6: Първи триумф в Монако
Много специален при това. Това е първото състезание, спечелено от Хамилтън, без да е стартирал на пол позишън. И то - точно по улиците на Княжеството. Отново имаше кола на сигурността, имаше много дъжд и драми със смените на гуми. Фелипе Маса сбърка, Люис избяга далеч напред преди второто влизане в бокса и спечели. Драма, но и страхотно каране от младия британец.
Победа №7: Да биеш у дома
Първа победа на "Силвърстоун", пистата, която го е изградила в моторните спортове. Първата от осем - цели осем пъти той спечели там през тези 14 години! Само на "Хунгароринг" има толкова победи за Гран при.
Победа №20: Първа в тила на врага
Малко или много, през всички тези години това е "Ферари". Напоследък битката е с "Ред Бул"-ите, но истината е, че традицията повелява: Биеш ли пилотите на "Ферари", си вероятен шампион. Това е първи успех на Хамилтън на Монца (2012 г.), където "скудерията" си е у дома. След него дойдоха още четири на тази писта.
Победа №33: Първа титла с "Мерцедес" в Абу Даби
Хамилтън бе в опасност да изпусне тази титла през 2014 г., въпреки че бе спечелил два пъти повече стартове от конкурента му Нико Розберг през сезона. И за капак - Люис стартира след Нико в Абу Даби, в заключителното състезание. Но бързо го изпревари, а под напрежение конкурентът сбърка и технически проблем го извади от играта. Първа от шестте титли с "Мерцедес"!
Победа №60: Измъкването в "Марина Бей"
В нито една от предишните 59 победи, Люис не бе стартирал извън топ 3 на решетката. В Сингапур през 2017-а тръгна пети. Спечели с 4.507 секунди пред втория Даниел Рикардо, като момент на лудост от Фетел на старта предизвика масова катастрофа, а Хамилтън като фокусник се измъкна край нея, без никой да успее да го удари. "Победа, която вероятно не беше за мен", призна донякъде и щастливото стечение на обстоятелствата после, но е факт - никой не успя да го доближи цяло състезание.
Победа №66: Немислима, от 14-о място!
Всеки от великите има поне по една такава във визитката си. На "Хокенхайм" през 2018-а Хамилтън стартира 14-ти, тръгна лудо, изпревари един куп пилоти още в началото, после заваля и дъжд. А това бе неговото време. Накрая преследваше в пряка битка прекия конкурент Фетел, той сбърка и се завъртя, а Люис го би с повече от 4 секунди!
Победа №94: От трета редица
Хамилтън стартира шести в Истанбул през 2020 г., а това - по неговите думи, е едно от най-великите му и почти изцяло безгрешно каране, откакто е във Формула 1. Отново бе мокро и без идеална видимост, но едно нещо в такива условия е решаващо - кой ще сбърка най-малко пъти. Люис не го направи нито веднъж, докато конкурентите бъркаха стратегии, бъркаха технически и в ситуации, като губеха стотни от секундата. Британецът спечели с половин минута, психологически сривайки със земята съперниците си.
Победа №100: Сто в Сочи
В неделя Люис стартира четвърти, но пак победи, за да стане първият пилот в историята със сто трофея от Гран при във Формула 1.
Ето ги статистиките и числата зад това постижение:
* 100 победи в 281 старта. Средно на всяко 2.81-во състезание, печели Хамилтън. По-малък коефициент от 1/3.
* Процентът му все още не е достатъчен, за да е първи по този показател. Към момента той е 36% от стартовете, докато Хуан Мануел Фанджо е с 46 процента (24 победи в 52 старта), а Алберто Аскари е с 39% (13 от 33). Естествено, несравним е броят на състезанията, конкуренцията като бройка автомобили и и т.н.
* Победа е записал във всеки от 15-те му сезона - непостигано от друг.
* 79 от тези спечелени състезания са с "Мерцедес", 21 - с "Макларън".
* По 8 пъти е вдигал победно ръце в Унгария и на "Силвърстоун". Седем са победите в Канада, където дойде първата. По шест пъти е печелил в Барселона и Шанхай, по 5 в Абу Даби, Бахрейн, на "Монца", в Остин и Сочи.
Това е положението. На 36 години, вероятно Хамилтън не е далеч от края на кариерата.
Заговори за това още преди сезона, когато стана за седми път световен шампион. Ясно е, че иска да спечели и осмата, за да остане сам на върха в тази класация - сега е равен с Шумахер.
Но също така е ясно, че оптималният вариант за край на кариерата му е 2023 г., защото това вече бе изпуснато в пространството от Тото Волф, директора на "Мерцедес". Следващият сезон може да е последен, а този след него - със сигурност ще е такъв, ако Люис не сложи край още догодина.
Няма да е лошо това, което ще остави като наследство във Формула 1, нали?