Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен не остави шансове на конкуренцията в седмия старт от началото на сезона - Гран при на Испания.

На пистата в Каталуния нидерландецът бе над всички и не изпусна първото място от първата до последната обиколка, записвайки пета победа.

Пилотът на "Ред Бул" завърши с впечатляващите 24 секунди преднина пред втория Люис Хамилтън с "Мерцедес". Освен това, победителят записа и най-бързата обиколка в хода на състезанието, която му донесе още една точка за генералното класиране във Формула 1.

Любопитен факт - до финала стигнаха абсолютно всички пилоти, като Оскар Пиастри, Ник де Врийс, Нико Хюлкенберг, Алекс Албон, Ландо Норис, Кевин Магнусен, Валтери Ботас и Логан Сарджънт сториха това на обиколка зад победителя.

Getty Images

Третото място беше за пилот на "Мерцедес"- Джордж Ръсел, а колегата на Верстапен в "Ред Бул" - Серхио Перес, завърши четвърти.

Пети се класира Сайнц, а шести и седми финишираха пилотите на Астън Мартин Ланс Строл и Фернандо Алонсо, за когото това категорично беше най-слабият уикенд от началото на годината.

Точки от Гран при на Испания взеха още Естебан Окон, Гуаню Джоу и Пиер Гасли, който финишира 11-ти, но спечели една позиция след наказанието на бившия му съотборник Юки Цунода, който пресече финалната линия на деветата позиция.

И нещо интересно - камерите уловиха певицата Шакира, която изгледа надпреварата от бокса на "Мерцедес". Което още повече засили слуховете за нейна връзка с Люис Хамилтън.

Във ВИП-ложата пък най-любопитно изглеждаше присъствието на футболиста Неймар, който само преди часове стана шампион на Франция с екипа на ПСЖ.

В генералното класиране при пилотите води Верстапен със 170 точки. Втори със 117 е съотборникът му Серхио Перес. На трета позиция с 99 точки е Фернандо Алонсо. По-надолу следват Хамилтън с 85 точки, Ръсел с 65 и Сайнс с 58.

При конструкторите първи е тимът на Ред Бул с 287 точки. На второ място излезе Мерцедес със 152 точки, пред Астън Мартин със 134 и Ферари със 100.

Следващото състезание от календара е Гран при на Канада на 18 юни.