Формула 1 реши Гран при на Италия да бъде второто състезание през сезона с експерименталния спринтов формат. Спринтът дебютира на Гран при на Великобритания на “Силвърстоун” миналия уикенд, а все още няма яснота относно това къде ще бъде третото състезание с такъв тип квалфиикации.

При този формат обичайната квалификация се мести в петък, а в събота състезателите карат в спринт на 100 километра, при който първите трима в крайното класиране взимат точки за класирането в шампионата.

Обиколката на “Монца” е 5.793 км и се очаква осемнадесетте обиколки спринт на най-бързата писта да се превърнат в истинско зрелище и същевременно да дадат шанс за по-добро класиране на повече пилоти, каквато също е една от идеите на организаторите.

Спринтът ще се проведе на 11 септември (събота).