Рафаел Надал се класира за финала на Мастърса в Индиън Уелс, след като в първия полуфинал победи Томаш Бердих с 6:4, 7:5. По този начин испанецът продължи със страхотните си изяви, след като се завърна на корта, а победа на финала би го върнала под номер 4 в ранглистата на ATP. Мачът започна равностойно, с лесно спечелени геймове от сервиращите, но в ключовия седми гейм Надал успя след много борба да се пребори за пробив, който се оказа напълно достатъчен за спечелването на първия сет. След час и десет минути игра Бердих най-сетне стигна до първа точка за пробив, успя да се възползва и при 5:3 сервираше за изравняване на сетовете. В този момент обаче Надал превключи на по-висока скорост, веднага върна пробива, а при 5:5 се възползва от купищата грешки на чеха и проби за втори път в сета, след което, макар и трудно, спечели своя сервис гейм, а с това и мача. Следващият съперник на Надал ще се определи от двубоя между Новак Джокович и Хуан Мартин Дел Потро. В досегашните си три финала в Индиън Уелс Рафа на два пъти срещна именно Ноле - през 2007 г. го победи с 6:2, 7:5, но през 2011 г. загуби с 6:4, 3:6, 2:6. В третия си финал испанецът се разправи с Анди Мъри с категоричното 6:1, 6:2.