Осма рекордна титла на Ролан Гарос спечели Рафаел Надал, след като на финала победи друг испанец – Давид Ферер – с 6-3, 6-2, 6-3. За два часа и 16 минути Надал триумфира общо за 12-ти път в турнирите от Големия шлем, след 59-та си победа на клея на Ролан Гарос. Това е не само най-доброто постижение в Париж, но и изобщо, рекорд за най-много спечелени титли от един тенисист от един турнир от Големия шлем. След тежкия полуфинал срещу Новак Джокович, Надал нямаше никакви проблеми срещу своя приятел и чест спаринг партньор Ферер, и му даде само осем гейма. Първият сет продължи само 40 минути, във втория се игра 54 минути, а в третия – 42. Демонстратор със сигнална ракета в ръка прекъсна за малко срещата във втората част, а дъждът също открадна няколко минути от мача, но не успя да го спре, както и Ферер не успя да спре мощта на Рафа Надал. Надал стигна до пробив още в третия гейм, но веднага след това, след страхотно маратонско разиграване, Ферер върна за 2-2, а спечели и последвалото си подаване. Надал обаче взе следващите три гейма, и принуди съперника си да сервира за оставане в сета. Ферер постепенно започна да губи концентрация и контрол, а сънародникът му се възползва максимално, за да спечели първата част с 6-3. Надал тръгна ударно и във втория сет, като поведе бързо с 3-0 под сгъстяващите се облаци над Париж и вече лекия ръмеж. Той даде само гейм на Ферер в тази част, и сервира за сета още в седмия гейм. Точно преди това имаше и инцидент на корта, когато фен нахлу долу при играчите, и запали сигнална ракета. Охраната реагира мигновено, и изобщо не се стигна до опасност за тенисистите. Веднага след това Надал започна подаването си, но го загуби, само за да се наложи да играе и осми гейм, в който вече не сгреши и спечели сета с 6-2. Рафа стартира и третия сет с пробив, но при 2-1 в негова полза дойде и неизбежното прекъсване заради усилилия се дъжд в Париж. То за късмет трая само минутки, и играта продължи, и резултатът дори бе равен – 3-3, преди Надал да вземе следващите два гейма, и да сервира за шампионската титла, която спечели след 136-минутен финал. Кралят на клея получи приза си от най-бързия мъж на планетата - Юсейн Болт.