Световната футболна централа ФИФА ще отвори казуса с израелския футбол с оглед политическата обстановка и случващото се в ивицата Газа.

По време на конгреса на ФИФА в Тайланд, федерацията на Палестина официално призова за гласуване за изключване на Израел от международния футбол, а искането бе подкрепено от Йордания.

A когато подобно искане бъде внесено и подкрепено по официалния ред, то няма как да бъде подминато. Именно заради това ФИФА ще разгледа казуса Израел - нещо, за което призна и президентът на централата Джани Инфантино.

Макар и все още неофициално, искането на Палестина ще бъде подкрепено от федерациите на Алжир, Ирак, Сирия и Йемен. Тези страни обявиха, че ще подкрепят изхвърлянето на Израел от футбол, а очакванията са това да направи и останалият арабски свят.

Като основен мотив в своето искане, президентът на палестинския футбол Джибрил Ражуб посочи редица обстоятелства, ограничаващи нормалното функциониране на спорта в страната на база политическия конфликт.

Сред тях са забраната на палестинци да излизат от Газа. Освен това има пет палестински клуба във футболната пирамида на Израел, които от няколко месеца няма как да изпълняват функциите си и да играят своите мачове.

Разбира се, Ражуб изброи и всичко осстанало, случващо се в Газа, но военния конфликт и политическите въпроси не са неща, които ФИФА може да разреши, или в които може да се намесва.

След конгреса Джани Инфантино обяви, че футболът не бива да се превръща в заложник на политиката и войната, а трябва да остане свят н мира.

Именно заради това спешно ще бъде свикана комисия, която ще направи правна оценка на обвиненията, отправени от палестинска страна.

В края на юли пък ФИФА ще свика извънреден конгрес, на който ще бъдат разгледани тези въпроси и дори може да се стигне до гласуване дали Израел да понесе санкция, която може и да се изрази в изхвърляне от футбола за определен период от време.

Случай подобен на този с Русия, защото след старта на войната в Украйна, руският национален тим бе изхвърлен от всички състезания на ФИФА и УЕФА до второ нареждане.

Това не е първото масово недоволство срещу израелския футбол. Трябва да припомним, че именно заради масови бойкоти, Израел е част от УЕФА, след като дълги години мюсюлманските страни в Азия отказваха да играят мачове срещу този национален тим.

Със сигурност обаче това е най-сериозното недоволство срещу Израел в последните години, а тепърва ще става ясно дали станата може да понесе спортни санкции.