За четвърти пореден път Новак Джокович ще играе финал на Откритото първентво по тенис на САЩ. Световният номер 1 успя да надделее над биткаджията Станислас Вавринка, който на два пъти повеждаше в резултата, но накрая загуби с 6:2, 6:7 (4), 6:3, 3:6, 4:6. Началото на двубоя не вещаеше нищо добро за Джокера. Сърбинът допускаше доста непредизвикани грешки от основната линия, като това му попречи да се възползва от колебливия сервис на Вавринка. Швейцарецът, за когото това бе първи полуфинал на Голям шлем, запази хладнокръвие и успя да реализира два пробива, които му бяха достатъчни да спечели откриващия сет с 6:2. Световният номер едно започна да намира играта с във втората част, но и Вавринка повиши нивото си. Всеки от тях печелеше сервис геймовете си до 3:3, когато швейцарецът отново намери пролука и проби. Това видимо ядоса Ноле, който с гневен жест подаде ракетата си към своя треньор, докато последния му даваше наставления. Джокович обаче моментално върна пробива и логично нещата стигнаха до тайбрек. Там играта на нерви бе спечелена от балканеца със 7:4. Следващият сет започна по сходен начин и също насочваше към тайбрек, но Вавринка натисна в точния момент при начален удар на Ноле и поведе с 5:3. Последва протоколен сервис гейм и швейцарецът отново дръпна в резултата. Отговорът на Джокера бе подобаващ – сърбинът взе комфортен аванс от 3:0, с което показа, че поисканият медицински таймаут от Вавринка изобщо не му повлиял. До края на четвъртата част Джокович се концентрира върху това да печели подаванията си и без други пробиви вкара мача в пети сет. Решаващият момент в него дойде при 2:2, когато Джокович успя да измъкне изтощаващия пети гейм при сервис на опонента си. Това като чели окончателно сломи Вавринка, който не спря да се бори до края, но Ноле бе значително по-свежият тенисист с приближаването на четвъртия час от началото на двубоя. Сърбинът с лекота достигна до три точки за класиране на финал и след като пропусна първата, наниза ас по правата, след който му остава да чака единствено победителя от другия полуфинал между Рафаел Надал и Ришар Гаске.