Днес е голям ден в европейския футбол - в 17 часа започва последният кръг на английската Висша лига, в която не е решен най-важният въпрос. Кой ще е шампион?

Драмата през сезона бе великолепна за неутралните и инфарктна за феновете на Ливърпул и Манчестър Сити, които смениха водачеството на върха в класирането 32 пъти за 37 кръга.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ С ДРАМИТЕ В ПОСЛЕДНИТЕ КРЪГОВЕ В АНГЛИЯ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ>>>

Преди мачовете днес, Сити води с 95 точки, Ливърпул има 94. Лидерът гостува в Брайтън, а преследвачът е домакин на Уулвърхемптън.

Каква е ситуацията преди решаващия последен ден от сезона:

Победа на Сити гарантира титлата на отбора.

Ако Ливърпул не успее да победи, Сити е шампион, независимо от резултата в неговия мач. При равен актив (реми на "червените", загуба на шампионите), "гражданите" печелят по голова разлика.

При победа на Ливърпул и резултат, различен от успех на Сити в Брайтън, шампиони са "червените".

Ще има ли нова инфарктна развръзка? Ще стане ли Ливърпул първият отбор в историята на Висшата лига, станал първи от позиция да не е на върха на старта на заключителния кръг?

Историята помни велики драми в майските следобеди, в които завършва английското първенство. Тук припомняме само някои от тях, като поставяме дебело акцента върху това, че сезон като този не е виждан в английската игра.

Рекордите бяха чупени като солети от двата отбора на върха, които могат да завършат с 98 и 97 т. респективно! Ливърпул може да остане втори само с една загуба през целия сезон и с общо едва 17 изпуснати точки!

Та, към ретроспекцията.

Embed from Getty Images

1976 г., Уулвърхемптън - Ливърпул (конкурент - Куинс Парк)

Странен край на сезона и изключително драматичен. На 24 април Куинс Парк Рейнджърс играе последния си мач и бие с 2:0 у дома Лийдс. Това го праща на върха с точка пред Ливърпул, който има още един двубой. Феновете на КПР нахлуват на терена, събличат екипите на играчите, празнуват... Трябва обаче да почакат десетина дни.

Мачът на Ливърпул, както и още два от последния кръг, са отложени за 4 май заради финала за Купата на ФА, изтеглен в седмицата преди това.

1976 г. - Играчите на Куинс Парк празнуват, но трябва да чакат 10 дни, за да станат шампиони

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

"Червените" знаят, че само победа ги прави шампиони. Уулвс играе за спасението си от изпадане.

Домакините повеждат с гол на Стив Киндън и удържат резултата до 76-ата минута. На трибуните има поне 30 000 фенове на Ливърпул сред общо 55 хиляди зрители. Кевин Кийгън изравнява 14 минути преди края.

В 85-ата минута пак той асистира на Джон Тошак за 1:2, а с последния удар в мача Рей Кенеди прави резултата 1:3 и Ливърпул отнася титлата. В същото време играчите на Куинс Парк са се събрали в студиото на BBC и чакат с шампанско, телевизията е организирала възможно най-доброто шоу и зрителите следят емоциите и на конкурента. Предаването същата вечер е доста минорно, някои от футболистите дори просто си тръгват.

1989 г., Ливърпул - Арсенал (пряк сблъсък)

Единствен в историята и неповторим финален ден от английското първенство. На Арсенал трябва победа с 2 гола разлика, за да е шампион. При всякакъв друг сценарий, титлата е за Ливърпул.

Домакините още са в потрес от трагедията на "Хилзбъро" месец по-рано, където загиват 96 техни фенове. Но печелят Купата на ФА седмица по-рано, побеждавайки Евертън на финала с 3:2.

Този мач е гледан в 20 страни, което не е толкова типично за 80-те години и телевизионните излъчвания на футбол тогава. Целият свят иска да види може ли да стане чудо.

И става. След първо полувреме, в което почти няма положения, Арсенал повежда с гол на Алън Смит, но в последните секунди това е недостатъчно... Докато Майкъл Томас не тръгва сам през центъра, елиминирайки защитник, преди да прати топката във вратата - 0:2 в последната минута!

Драмата е огромна, Арсенал е с титлата, а Ливърпул - отчаян.

1989 г., Джордж Греъм обира аплодисментите след победата на Арсенал с 2:0 над Ливърпул в директния шампионски сблъсък

Мениджърът Джордж Греъм обикаля терена с трофея в ръце, а стадионът аплодира шампионите, въпреки че разочарованието е огромно.

Един незабравим момент за всеки фен на английския футбол, особено за тези, които са гледали на живо онзи мач.

1995 г., Ливърпул - Блекбърн и Уест Хем - Манчестър Юнайтед

Малкият Блекбърн бе лидер през целия сезон, като водеше с 2 точки преди последния кръг. Големият Юнайтед го преследваше.

Блекбърн гостуваше на "Анфийлд", където мнозина сред публиката подкрепяха открито гостите заради прастарата вражда между Ливърпул и Юнайтед. Мениджър на лидера в класирането бе Кени Далглиш, абсолютен мит за феновете на "червените", което засилваше усещането, че домакините сякаш искат да загубят мача и да направят Блекбърн шампион.

Алън Шиърър засили това чувство, когато вкара в средата на първото полувреме - 0:1.

Но, невероятно, неиграещият за нищо Ливърпул се вдигна и обърна резултата - 2:1 с два късни гола! Камерите на Sky sports улавяха отчаяни лица в сектора с фенове на Блекбърн, както и по терена сред играчите. Далглиш се оглеждаше нервно...

1995 г. - Въпреки загубата като гост от Ливърпул, Блекбърн и Алън Шиърър са шампиони - ремите на Юнайтед в Лондон ги оставя на първо място

В същото време обаче Юнайтед не успя да спечели при гостуването на Уест Хем, допускайки 1:1.

Майкъл Хюз изведе напред домакините, а Брайън Маклеър изравни. След това Анди Коул, най-скъпият трансфер в Англия дотогава, изпусна три пъти сам срещу вратаря Людек Миклошко, а в последните секунди топката се разхождаше около голлинията, но не влезе във вратата. Уникална драма и титла за Блекбърн на Далглиш и Шиърър!

1996 г., Мидълзбро - Манчестър Юнайтед (конкурент Нюкасъл)

Юнайтед знаеше задачата си - бие навън Боро и става шампион. През сезона "червените дяволи" бяха преследвачи и изоставаха през януари дори с 9 точки от Нюкасъл на Кевин Кийгън. Но серия издънки на тима от Севера доведоха да последния ден, преди който Юнайтед водеше с 2 т.

Лидерът с лекота разби Мидълзбро - 3:0, като Райън Гигс, Анди Коул и Дейвид Мей вкараха головете. Нюкасъл бе подтиснат и не успя да събере сили дори да победи - 1:1 у дома с Тотнъм, а Кийгън не можеше да си обясни как бе изпусната тази титла.

1996 г. - Титлата е за Юнайтед

1999 г., Манчестър Юнайтед - Тотнъм (конкурент Арсенал)

Шампионът от предния сезон Арсенал някак бе успял да загуби от Лийдс седмица по-рано и това вкара Манчестър Юнайтед като фаворит в последния ден от сезона - 76 срещу 75 точки. В добавка, надеждата на Арсен Венгер и отборът му се казваше "Тотнъм", който е най-големият съперник на Арсенал. На него трябваше да се разчита да спре Юнайтед - и то като гост.

Изненадващо, Лес Фърдинанд вкара и даде аванс на гостите - 0:1 в средата на първото полувреме. Арсенал също водеше срещу Астън Вила и се очертаваше драмата да е пълна.

1999 г. - Анди Коул изкупува греховете от четири години по-рано, бележи победно срещу Тотнъм за обрата с 2:1 и титлата отново е за Юнайтед

Но в края на първото полувреме Дейвид Бекъм изравни, а в началото на второто Анди Коул обърна мача. 2:1 в края бе достатъчно на "дяволите", Арсенал също спечели, но титлата бе за сър Алекс и отборът му.

През този сезон Юнайтед направи требъл - взе и Купата на ФА, както и тази в Шампионската лига.

2008 г., Уигън - Манчестър Юнайтед (конкурент Челси)

Победа правеше Юнайтед шампион, защото двата претендента влязоха в последния кръг с равни точки - по 84, но с голова разлика в полза на "червените дяволи" от 20 гола плюс.

Лидерът гостуваше на Уигън, а Челси бе домакин на Болтън, който се бореше за оцеляване.

Кристиано Роналдо вкара от дузпа рано-рано, а в Лондон Андрей Шевченко направи същото от игра за "сините". По 1:0 за претендентите, които изчакваха грешка на съперника.

Но Райън Гигс удвои в последните 10 минути, докато Матю Тейлър изравни за Болтън и титлата отиде в Манчестър. Дори и победа на Челси не променяше това заради головата разлика, но резултатът на "Стамфорд Бридж" си остана 1:1.

2008 г. - Пол Скоулс и Юнайтед отидоха в Уигън с ясната мисъл, че победа ги правеше шампиони

2010 г., Челси - Уигън (конкурент Манчестър Юнайтед)

Челси водеше с точка пред Юнайтед на входа на последния ден от надпреварата, като просто трябваше да победи, за да стане шампион. Домакинството на Уигън бе предизвикателството, докато преследвачът също бе на свой терен - срещу Стоук.

Нерви? Никакви нерви.

Отборът на Карло Анчелоти размаза Уигън с 8:0 (хеттрик на Дидие Дрогба) и общо навъртя 103 шампионатни гола за сезона. Юнайтед би с 4:0, но не стигна. Точка повече и титла за Челси.

2010 г. - Челси е безпощаден - 8:0 срещу гостуващия Уигън в последния ден и никакъв шанс за преследвача Юнайтед

2012 г., Манчестър Сити - Куинс Парк (конкурент Юнайтед)

Вероятно това е най-драматичният завършек в историята, редом с онзи от "Анфийлд" през 1989-а. Дори го надминава!

Сити имаше нужда да победи у дома Куинс Парк, докато Юнайтед гостуваше на Съндърланд. Градските съперници имаха равен актив като точки, но головата разлика на "гражданите" бе чувствително по-добра (+ 8).

С Димитър Бербатов в отбора, Юнайтед поведе в своя мач рано, след което зачака новини от мача в Манчестър. В края на първото полувреме там Пабло Сабалета откри - 1:0 за Сити. Изненада? Едва ли...

Борещият се за оцеляване Куинс Парк обаче изравни чрез Джибрил Сисе и предимството вече бе за Юнайтед. В 66-ата минута нещата станаха направо трагични за Сити, след като Джейми Маки вкара нов гол за лондонския отбор - 1:2!

Добавеното време дойде в момент, в който в Съндърланд мачът завършваше - 0:1. Играчите на Юнайтед останаха на терена и чакаха новината, че са шампиони.

Във втората минута на петте добавени обаче Един Джеко изравни с глава - 2:2.

На часовника върху таблото пишеше 93:20, когато Балотели подаде към Серхио Агуеро, той пое топката и стреля. Викът на коментатора Мартин Тайлър по Sky Sports остава паметен, не по-малко от самия гол. 3:2! Титла за Сити!

Драмата бе увековечена и в документален филм, озаглавен (разбира се) "93:20".

Ще видим ли драма и днес?

Началото е в 17 часа. Мачът на Сити в Брайтън е по Нова спорт, а този на Ливърпул у дома срещу Уулвърхемптън - по Диема спорт 2.

2012 г. - Агуероооооо, 93:20 на таблото и историческа първа титла на Сити след над 40 години чакане