Лудогорец официализира спечелването на тринадесетата си поредна титла в българския футбол. Това се случи при домакинството срещу ЦСКА, спечелено от разградчани с 3:1, но след обещаващото начало на мача, през второто полувреме футболните аргументи останаха на заден план, а на "Хювефарма Арена" имаше напрежение, масов бой и двама изгонени футболисти.

Kвадво Дуа изведе шампионите напред след едва 83 секунди футбол. Това се случи след светкавична атака на "орлите" по дясното крило, завършена от швейцарския голмайстор след технично завъртане - 1:0.

Друг от редовните голаджии за Лудогорец този сезон, Якуб Пьотровски, пропусна да удвои от добра позиция в 12-ата минута, а след това столичани погледнаха за първи път по-сериозно към противниковата врата и след около четвърт час игра Матиас Фаетон изпробва бдителността на Серджио Падт с диагонален изстрел.

В 33-ата минута Волен Чинков изгони Браян Кордоба заради удар в лицето на Рик Джонатан, но след сигнал от ВАР промени решението си на жълт картон, тъй като повторенията показаха, че няма как това да е директен чеврен картон.

След малко повече от минута пък Фернандо Каранга върна интригата в мача, след като се възползва от дълъг извеждащ пас на Амос Юга и прехвърли излезлия напред Падт - 1:1.

Дербито определено изпълняваше очакванията, а пет минути преди почивката домакините поискаха дузпа, след като Густаво Бусато не успя да спре добре топката, Дуа я отне, а след това бе съборен на земята. Вратарят на столичани обаче не сбърка фатално, защото нито Чинков сигнализира за дузпа, нито получи такова подсказване от ВАР.

Снимка: БТА

Второто полувреме започна ударно. Първо преносно, а после и буквално.

Антон Недялков вкара за 2:1 срещу бившия си отбор с феноменален изстрел по диагонала, който Бусато просто изгледа, без да има шанс да реагира и така разградчани се върнаха напред след едва три минути игра.

Каранга се превърна от герой в грешник за "армейците", след като в 56-ата минута направи дузпа, играейки с ръка в собственото си наказателно поле. Дуа се нае с изпълнението и не сбърка за 3:1, а бразилската деветка на ЦСКА тепърва щеше да попадне в центъра на събитията.

Снимка: БТА

След като Дуа бе точен от 11 метра, между футболистите на двата отбора настана меле, в което най-дейни бяха Бърнард Текпетей и Каранга. Ганаецът бутна на земята бразилския си опонент, който секунди по-рано бе ударил с юмрук в лицето Сон.

Логично, Текпетей и Каранга бяха изгонени директно, докато Дуа и Юга бяха пожалени само с жълти картони, а такива имаше и за хора от щабовете на двата отбора.

С днешната си победа Лудогорец не може да бъде настигнат от преследвачите си - има 79 точки срещу 66 за ЦСКА и 65 за Черно море (с мач по-малко).

Единствената лоша вест за хегемона в родния футбол е това, че Бърнард Текпетей ще пропусне финала за Купата на България срещу Ботев (Пловдив) след днешното си изгонване.