Ливърпул е шампион на Англия след 30 години чакане!

Титлата, която не подлежеше на съмнение от месеци при огромната преднина на "червените", бе официализирана по ирония на съдбата в "синьото" дерби на Челси и Манчестър Сити, спечелено от домакините с 2:1.

Успехът означава, че разликата на върха между Ливърпул и досегашния шампион Сити е 23 точки при оставащи само 7 кръга. И така очакването, което е най-дълго за титла у дома за колос на европейския футбол, приключи. Последната титла бе от 1990 г., безкрайно далеч назад в историята.

Един от най-популярните отбори на планетата, носител на 6 европейски корони, отново е шампион на Англия - за 19-и път. Празненствата около стадиона на Ливърпул "Анфийлд" започнаха още с последния сигнал в Лондон, като може смело да се прогнозира, че тази нощ мерките в условията на пандемията и изолацията няма да бъдат спазвани толкова драстично строго в града на "Бийтълс".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Челси спечели заслужено двубоя със Сити, въпреки че даде топката изцяло на съперника през първото полувреме.

Грешка на бранителите на гостите даде възможност на Кристиан Пулишич да пробяга над 50 метра с топката и да открие. "Гражданите" отвърнаха с натиск и феноменален гол на Кевин де Бройне от пряк свободен удар, а после Рахийм Стърлинг бе близо до това да оформи обрат, но уцели греда.

Вилиан донесе победата на Челси от дузпа 12 минути преди края, след като Фернандиньо игра с ръка на голлинията. За това бразилецът получи и червен картон.

"Сините" от Лондон са близо до търсеното място в топ 4 с победата, имат 5 точки аванс пред петия Манчестър Юнайтед. Сити е твърдо втори.

Но новината на вечерта без съмнение е друга. Ливърпул е шампион отново - нещо, което феновете от 70-те и 80-те години на миналия век приемаха за най-нормалната новина в края на сезона.

Отборът на Клоп има смазваща преднина, загубил е само 7 точки от началото на сезона (31 мача, 28 победи, 2 равенства и едно поражение).