Сълзи от радост и мъка предложи ден номер 10 на Мондиал 2022, в който станаха ясни първите 4 осминафиналисти, излъчени от групи А и В.

Развръзки, които буквално до последно висяха само на един гол.

ВИЖТЕ ТУК ГАЛЕРИЯ ОТ ЧЕТИРИТЕ МАЧА>>>

В група А Нидерландия имаше най-лесната задача - да си осигури първото място, а съперник бе домакинът Катар. Шампионът на Азия влезе в мача без шансове за продължаване напред и играеше само за честта си. Катарците излязоха в търсене на първи точки на световното, но вместо това получиха поредни два гола в своята врата.

В герой за "лалетата" отново се превърна Коди Гакпо, който вкара в трети пореден мач и заслужи суперлативи за играта си. Второто попадение бе дело на Френки де Йонг, а гол на Стивън Бергхаус бе отменен.

Директният сблъсък за второто място пък предложи много екшън. Сенегал се изправи срещу Еквадор и не остави спор в превъздходството си. "Лъвовете" трябваше задължително да спечелят, за да продължат. Поведоха в резултата, Еквадор изравни, но само след минута съотборниците на контузения Садио Мане отново излязоха напред - сладка победа с 2:1, която ги изстреля към директните елиминации.

В късните мачове за деня трябваше да се разплете и четворният възел в група В, където Англия срещна Уелс, а САЩ и Иран се изправиха в горещ и дълго чакан сблъсък.

Англичаните минаха като на парад срещу Бейл и компания с 3:0, подсигурявайки си първото място в групата. Върхът в класирането бе много важен за отбора на Саутгейт, за да избегне двубой с Нидерландия. В крайна сметка "трите лъва" изпълниха целта си и във фазата на директните елиминации ще мерят сили със Сенегал.

Getty Images

Иран и САЩ пък предложиха истински трилър. Капитанът на "янките" Пулишич вкара за 1:0 в края на първото полувреме с цената на контузия, но и без него тимът в крайна сметка ликува. Победата обаче не дойде лесно, като през второто полувреме иранците изпуснаха куп чисти положения и буквално до последната минута имаше интрига.

На осминафиналите САЩ ще играе с Нидерландия, но самото излизане от групите може да се смята като успех за страната, която ще е домакин на Мондиала след 4 години заедно с Мексико и Канада.