Катар е на финал за Купата на Азия във второ поредно издание на турнира, след като повали фаворита Иран по невероятен начин в полуфинален мач, който си струваше всяка секунда.

Домакините на турнира надделяха с 3:2 след близо 114 минути футбол - добавените времена на първото и второто полувреме стигнаха 24 минути.

Какъв мач... Иран поведе в 4-ата минута след атрактивно изпълнение на звездата на Рома Сардар Азмун и сякаш приказката на домакините беше към приключване. Никой не даваше големи шансове на катарците преди турнира да защитят сензационна си титла от 2019-а, но отборът си пробива път и вече е на финал. И то - след драма и обрат.

Катар изравни с щастлив рикошет след удара на Джасем Габер в 17-ата минута, а нататък този мач изобщо не носеше типичните характеристики на полуфиналите. Нямаше изчакване, надлъгване... А атаки и положения пред двете врати.

И най-добрият на терена Акрам Афиф, звездата на Катар, вкара брилянтно по диагонала в 43-ата минута, за да взриви стадион "Ал Тумама" в Доха.

Иран бързо изравни след паузата, след като ВАР се намеси и извика рефера от Кувейт Ахмад Али да гледа повторение на ситуация в наказателното поле.

Отсъдена бе игра с ръка и още една от звездите на Иран вкара от 11 метра - Алиреза Джаханбаш.

Алиреза Джаханбаш (Иран)

Снимка: AP/БТА

Тимът му натисна да търси победата и имаше няколко отлични ситуации, докато катарците контраатакуваха опасно.

Ударите в края бяха 21-17 (точните - 6-8) за Иран, който изпълни 12 корнера пред вратата на домакините. Но не вкарваше... А в 82-рата минута получи още един гол след сериозна доза шанс за съперника.

Алмоез Али вкара отблизо, след като негов съотборник стреля към вратата, но топката попадна в нападателя, а защитата бе напълно изненадана. Нямаше и засада, тъй като бранител не успя да реагира и да се изтегли напред.

Последваха епични минути - натиск на Иран, червен картон за техния играч Кализадех, който спря откъсващия се на контраатака Афиф, спасявания на вратаря на Катар, греда на Азмун в 13-ата минута на добавеното време... Невероятни мигове, в които напрежението бе огромно.

Но домакините оцеляха и са на финал в събота срещу Йордания. Два отбора, които съвсем не бяха в групата на фаворитите преди турнира. Япония, Корея, Иран, Саудитска Арабия си събраха багажа...

А за азиатската сила Иран чакането за титла на континента вече е половинвековно. Последният триумф е от 1976-а, а следващото издание е през 2027 г. Ще минат 51 години, преди иранците отново да имат шанс да вземат короната на Азия.