Шотландия изигра много силен мач на "Уембли" и стигна до 0:0 срещу суперфаворита в Група "D" Англия.

Хората на Стив Кларк почти изцяло обезличиха силната атака на "трите лъва" и дори можеха с малко повече късмет да постигнат победа в това велико съперничество.

Отборът на Гарет Саутгейт игра предпазливо и мислеше как да не загуби двубоя, въпреки че се очакваше да го спечели комфортно. Така англичаните събират 4 точки и остават на второто място в групата с равен актив с Чехия. Това беше първи мач между тези две нации на голямо първенство след Евро 1996, когато англичаните победиха с 2:0. Сета атмосферата бе много по-различна - с 22,500 фенове, но с достатъчно шумна подкрепа и за двата отбора. Повечето похвали ще отидат за гостите, които и в първия мач срещу Чехия показаха добри неща, но не си вкараха положенията.

Шотландия ще играе в мач на живот и смърт срещу Хърватия в последния кръг, като двата отбора имат по една точка и победа ще запази шансовете им за класиране на осминафиналите.

На дъждовния "Уембли" хора като Рахийм Стърлинг, Хари Кейн и Фил Фоудън изглеждаха уморени и напълно неутрализирани от противниковата защита, която показа много повече мотивация - нещо, което важеше за целия шотландски отбор. Това беше 26-о равенство в това най-играно съперничество на националните отбори. Англия остава с 48 победи, а Шотландия с 41.

Шотландците започнаха по-уверено двубоя и стигнаха до първия удар. След хубава атака по десния фланг топката стигна до Че Адамс, който от добра позиция стреля по земя, но ударът му бе блокиран.

В 12-ата минута, подобно на мача с хърватите, англичаните отново удариха рано греда. След центриране от корнер Джон Стоунс бе оставен непокрит и ударът му с глава срещна страничния стълб. Малко след това и Мейсън Маунт направи пропуск от непосредствена близост.

Англия доминираше играта, но можеше да бъде изненадана в 30-ата минута. След центриране от левия фланг топката стигна до Стивън О'Донъл, който отправи страхотен удар от воле, но последва и блестяща реакция на вратаря Джордан Пикфорд.

Шотландците се чувстваха все по-комфортно на "Уембли" и се защитаваха умело, като често отнемаха топката на привидно по-техничните съперници. Задържаха я в дълги периоди от полувремето и така без напрежение го затвориха при нулево равенство.

Втората част започна устремно за англичаните и те отправиха точен удар чрез Мейсън Маунт от границата на наказателното поле. Последва обаче класна намеса от Дейвид Маршал. В 53-ата минута и десният бек Рийс Джеймс тества късмета си, но стреля над вратата след пас на Хари Кейн.

В 63-ата минута Шотландия получи най-добрия си шанс за попадение. След центриране от корнер топката стигна до Линдън Дайкс и той отправи перфектен удар, но пред гол линията Рийс Джеймс отклони с глава.

Гостите играеха изключително смело и не се свениха да атакуват при всяка удобна възможност. В 77-ата минута центриране на Андрю Робъртсън стигна до далечната греда, където Че Адамс засече топката и я прати над вратата.

До края на мача статуквото на терена не се промени. Англия не искаше да рискува и въпреки влизането на хора като Джак Грийлиш и Маркъс Рашфорд, не направи нищо в атака. Шотландците на свой ред пратиха още няколко центрирания в наказателното поле на Пикфорд, но неуспешни.