Австрия победи Северна Македония с 3:1 в Букурещ в първия мач от Група "C" на Европейското първенство по футбол.

Голът бе първи в историята на балканците на големи първенства и в дебютния им двубой, но голямата радост бе за Австрия, която постигна първата си победа на еврошампионат при седмия си опит.

Триумфът за отбора на Франко Фода, макар че двубоят бе равностоен в по-голямата си част. В последните 30 минути австрийците показаха, че са по-класният тим и вгорчиха дебюта на съперника.

Утешението за Северна Македония остава радостта при гола на живата легенда Горан Пандев и надеждата за по-добър резултат в мачовете срещу Украйна и Нидерландия. Определено се видя, че тимът на Игор Ангеловски има своите достойнства.

В първите 15 минути мача темпото беше пешеходно и отборите играха изключително предпазливо. Стигна се до няколко остри сблъсъка в центъра на терена.

В 18-ата минута Австрия поведе с първата си добра възможност. Звездата Марсел Забитцер центрира от левия фланг и топката прескочи цялата северномакедонска защита, за да стигне до Щефан Лайнер, който протегна с крак и от малък ъгъл вкара от воле - 1:0.

Четири минути по-късно се получи идентична ситуация. Центрирането отново бе на Забитцер, а този път централният нападател Саша Калайджич засече от воле, но топката бе в обсега на вратаря Столе Димитревски. Късмет за символичните гости.

В 28-ата минута Северна Македония шокира своя съперник и изравни за 1:1 по куриозен начин. Живата легенда на местния футбол Горан Пандев реализира след уникална глупост в отбраната на австрийците. Топката рикошира в двама защитници преди и вратарят Даниел Бахман да се намеси лошо. Нападателят на Дженоа само това чакаше и вкара на празна врата. Това бе и първият гол на Северна Македония на Европейски първенства.

Попадението вдъхна допълнителна увереност на балканците и те започнаха все по-често да владеят топката в дълги периоди от време. Направиха няколко опасни атаки, които обаче завършиха с неточни далечни удари.

Може да се каже, че съперниците си "стиснаха ръцете" за равенство на полувремето и трябваше да решат всичко през втората част.

В нея те показаха, че са готови да поемат повече рискове и да упражняват по-бързи атаки. В 52-ата минута се получи меле в центъра на терена след много грубо нарушение на Алиоски, за което защитникът на Лийдс можеше да се чувства късметлия, че не получи директен червен картон.

В 63-ата минута Северна Македония можеше да поведе. Великолепно подаване на Барди изведе Николов зад защитата, но Бахман бързо излезе и го блокира. Отговорът на Австрия бе центриране на Арнаутович и удар с глава на друга резерва - Грегорич. Вратарят Столе Димитриевски се намеси блестящо и спаси.

След това Австрия играеше много по-добре и макар че не създаваше кой знае какви голови положения, успя да вкара втори гол. В 78-ата минута Давид Алаба центрира и Михаел Грегорич изпревари вратаря, за да насочи топката от воле.

В последната минута на редовното време резервата Марко Арнаутович се възползва от хубав пас на Конрад Лаймер, преодоля вратаря и прати топката с лекота във вратата за 3:1.