Испания отново не успя да спечели първия си мач на голямо първенство. "Фуриите" започнаха с фалстарт на Евро 2020, след като завършиха 0:0 в Севиля срещу Швеция. Така испанците имат само една победа в последните си шест откриващи мача на големи форуми.

"Ла Роха" доминираше в огромна част от двубоя, но така и не успя да стигне до гол, докато съперника изпълни изцяло задачата си да не допусне гол, а паралелно с перфектната си организация в защита, пропуснаха няколко добри възможности. След изиграването на двата първи мача от група "Е", класирането има изненадващ лидер в лицето на Словакия.

Педри записа името си в историята и се превърна в най-младият испанец, играл на Европейско първенство - 18 години, 6 месеца и 20 дни.

Изцяло в свой стил домакините доминираха от самото начало, особено при притежанието на топката. Испанците притиснаха шведите в собствената им половина, а наказателното поле на северняците бе под същинска обсада на "Ла Картуха" в андалусийската столица Севиля.

В първите десет минути испанската преса бе зверска, шведите играеха с всички футболисти зад центъра и преминаха отвъд централния кръг едва един-два пъти.

Шведският вратар Робин Олсен реагира блестящо в 16-ата минута, когато Коке достави превъзходно центриране на главата на Дани Олмо, който стреля с глава за първата истински добра възможност в мача.

Гостите успяха да стигнат до наказателното поле на Испания чак в 21-ата минута, когато топката бе изсипана там след тъч, но след това статуквото бе възстановено и "фуриите" бързо тръгнаха напред. По-малко от минута след това Жорди Алба и Коке разиграха в полето пред Олсен, топката бе отбита лошо от защитник в жълто и се озова пак в Коке, който обаче стреля покрай вратата.

В 28-ата минута прострелно центриране от лявото крило стигна до Коке, който стреля от движение, но силно и над вратата. Надмощието на футболистите на Луис Енрике бе очевидно, но и след 30-ата минута така желаният гол продължаваше да го няма.

Снимка: АР/БТА

Десет минути преди края на полувремето на испанския вратар Унай Симон най-сетне му се наложи да се намесва, след като балонно центриране застраши вратата му и доведе до първия корнер в мача за гостите.

Огромен пропуск на Алваро Мората минути по-късно. Седмицата бе изведен зад защитата след грешка на Даниелсон, но от чиста позиция сам срещу вратаря не успя да прати топката в мрежата на Олсен.

Последва страхотен пропуск и за шведите - дело на Александер Исак. Острието на Реал (Сосиедад) се озова на отлична позиция след шокиращо неразбирателство в отбрана за Испания, но изстрелът му се удари в Йоренте, след това в гредата и бе уловен от Симон.

Второто полувреме започна с размяна на опасности - първо Лустиг можеше да стреля от добра позиция, но се спъна в собствения си крак и осуети този шанс, а в ответната атака Мората отново пропусна да насочи топката във вратата с шут по земя.

За кратко ролите бяха разменени и само за десет минути шведите направиха толкова атаки, колкото нямаха за цялата първа половина на мача. След точно час игра Швецич получи нов отличен шанс. Скоростна атака завърши с пас на Исак към Берг, който обаче се засуети и от няколко метра не успя да отправи удар.

Шведите поглеждаха все по-сериозно напред, най-вече чрез дълги подавания от вратаря и защитата си. Десетина минути преди края Олсен с нова блестяща изява спаси сигурен гол, избивайки центриране точно пред главата на резервата Жерард Морено.  Времето напредваше все повече и повече, а Испания така и не успяваше да преодолее перфектно наредената шведска защита.

Страхотният в този мач Олсен отново спаси своя тим от гол - Торес центрира към Морено в последната минута на редовното време, резервата стреля с глава от 3-4 метра, но отново без успех. В продължението Сарабия пропиля хубав пас на Алба, след като не успя да отиграе топката отново от сходна дистанция.

ИСПАНИЯ: Унай Симон, Маркос Йоренте, Аймерик Лапорт, Пау Торес, Жорди Алба, Коке, Родри, Педри, Феран Торес, Алваро Мората, Дани Олмо

ШВЕЦИЯ: Робин Олсен, Лудвиг Аугстинсон, Маркус Даниелсон, Виктор Линдельов, Микаел Лустиг, Емил Форсберг, Кристофер Олсон, Албин Екдал, Себастиан Ларсон, Маркус Берг, Александер Исак