Груповата фаза на Евро 2020 приключи, от събота насочваме поглед към мачовете на елиминациите.

След като ви върнахме към ключовите мигове, ярките фотоси и най-впечатляващите статистики от първия етап на надпреварата, нека видим и кои бяха героите. Най-добрият начин е на да се опрем на статистики, но и да намерим ключовите участия на всеки от тези играчи в мачовете на неговия отбор. Ето го изборът ни:

Вратар - Робин Олсен (Швеция)

Може да ви се стори странен избор, но първият аргумент е, че той на практика бе с основна заслуга за класирането на отбора му за елиминациите с две "сухи мрежи" в първите два мача. В тях имаше 7 ключови спасявания, а шведите направиха 0:0 на Испания и биха с 1:0 Словакия. Допусна два гола в третия мач с Полша, но направи още 3 спасявания и с 10 е в челото на тази класация. Може да се спори дали турчинът Чакър с неговите 18 да не е на вратата на този тим, но... все пак той допусна цели 8 попадения и отборът му отпадна. Двамата вратари без инкасирано попадение са Донарума (Италия) и Пикфорд (Англия), но пък статистически те са спасили 2 и 4 удара, съответно.

Защитници

Десен - Дензел Дъмфрис (Нидерландия)

Несъмнено десният бранител на турнира дотук, макар по-скоро да е нещо като дясно крило, заставено да играе и в отбрана. "Оранжевите" винаги са вадили такъв тип атакуващи крайни бранители, а Дензел направи страхотни мачове. Вкара победното попадение срещу Украйна в първия двубой, после добави много важен гол срещу Австрия. Достатъчно, според нас, за да е тук.

Централен - Леонардо Бонучи (Италия)

Перфектен, особено след излизането на партньора му в центъра на отбраната Джорджо Киелини във втория мач с травма. Двамата са като "преподаватели в университет" за играта в защита - това са думи на Жозе Моуриньо. Бонучи е основната причина за това Италия не само да няма допуснат гол, а и положенията пред Донарума да се броят на пръстите на едната ръка за двубоите в групата.

Снимка: Getty Images

Централен - Аймерик Лапорт (Испания)

Поставяме го до Бонучи в сърцето на отбраната по две причини. Първо - испанците допуснаха 3-4 положения пред вратата си в три мача, в които доминираха изцяло игрово. Освен това Лапорт е човекът с най-много направени подавания от бранител на първенството (274), като процентът му на точни пасове е изумителен - 98.3 (270). Някои от тях бяха диагонални и извеждащи за съотборници, не говорим само за къси подавания на няколко метра. Добавяме и гола, който вкара в третия двубой.

Ляв - Леонардо Спинацола (Италия)

Вероятно неособено популярен за широката аудитория преди турнира, но след два много силни последни сезона в Серия А, не е изненада представянето на левия защитник на Рома на турнира. Той игра само в първите два мача, но как игра. От аутлиния до аутлиния покри целия ляв фланг, постоянно бе в помощ на атаката, действаше като партньор на Лоренцо Инсине и двамата бяха заплаха №1 за съперниците.

Полузащита

Пол Погба (Франция)

Не можем да минем без него. Игра невероятно силно срещу Германия за победата в Мюнхен на световните шампиони. Отново бе на ниво срещу Унгария, а срещу Португалия е спорно дали не бе №1 на терена, въпреки че похвалите отидоха за Роналдо и Бензема с техните общо 4 гола в мача (3 от дузпи). Има една асистенция, не е на върха в нито една статистическа класация, но бе просто отличен и в трите двубоя. И доказа пак - когато иска, той е футболист от световна класа. Не го виждаме всяка седмица с екипа на клубния му отбор, което остава загадка.

Снимка: Getty images

Кевин де Бройне (Белгия)

Да, той игра само в два мача на отбора си, след като започна турнира контузен и пропусна победата над Русия с 3:0. Но как се включи само?

Изработи обрата срещу Дания с брилянтните си асистенции (вече са 2), опитал е общо 7 ключови паса (повече от всеки друг на турнира), има и 5 успешни дрибъла. С него в състава, Белгия е претендент за титлата. А той - за "Златна топка" след великолепния сезон и за клуба му Манчестър Сити.

Джорджиньо Вайналдум (Нидерландия)

Не знаем какво повече може да направи един полузащитник от това, което новото попълнение на ПСЖ направи за "лалетата" в тези мачове. Три вкарани гола, един куп отнети топки в средата на терена, непрестанно сновене от едното наказателно поле до другото... И то след сезон, в който той изигра 34 от 38 титулярни мача за Ливърпул в първенството, както и още 11 в други турнири. Думата за него е "надежден" - никога не е контузен, никога не спира, никога не се предава.

Нападатели

Емил Форсберг (Швеция)

С уточнението, че често играе по-скоро полузащитник, но трябваше някак да му намерим място в отбора. Когато си вкарал три от четирите гола на отбора си в групата, които реално са го класирали напред... Играчът на РБ Лайпциг дава всичко необходимо - не спира да тича и да се бори в средата на терена, атакува опасно, често е на позиция за удар, а попаденията му срещу Полша бяха отлични - един с левия, един с десния крак.

Кристиано Роналдо (Португалия)

Не е нужна аргументация, нали? Рекорди, рекорди, голове, голове...

Пет попадения досега (три от дузпи), от общо 7 на европейския шампион в турнира. Номер едно в историята като реализатор на финали на континента, номер едно по голове на Европейски и Световни първенства общо, номер едно по попадения за националния отбор със 109 (равен с Али Даеи).

Изобщо - Роналдо свети със собствена светлина и това лято.

Снимка: Getty Images

Мемфис Депай (Нидерландия)

Ясно е, че за него големите тестове идват тепърва. Вкара два гола дотук, даде и две асистенции. Изпълни 12 корнера, опита 4 ключови паса, направи 4 успешни дрибъла, но - оставете встрани статистиките. Той е в сърцето на всяка атака на "оранжевите", редом с Вайналдум.

Критиките са, че го няма, когато Нидерландия играе срещу грандовете или просто голям мач. Сега ще разберем дали е така - идват елиминации. На 27 години той е пред второто голямо предизвикателство и шанс в кариерата си. Първото с Манчестър Юнайтед го пропусна, сега Барселона му дава втора огромна възможност да стъпи на най-високата сцена.

Това са нашите 11.

Можеше да видим в отбора и други, например Симон Кяер от Дания заради геройствата му при инцидента с Ериксен. Но се концентрирахме върху спортно-техническите елементи.

Вероятно поне още 10 играчи заслужават да са в идеалния тим на групоната фаза, а и - колкото хора, толкова и мнения.

Снимка: Getty Images