Нидерландия записа втората си поредна победа на Европейското първенство и след 2:0 срещу Австрия в Амстердам спечели група "С" на континенталния шампионат. "Лалетата" единствени имат пълен актив от точки след два изиграни мача и си гарантираха място на осминафиналите, като излизат от групата си за първи път от 2008 година насам.

През 2012 те отпаднаха още в груповата фаза, а през 2016 въобще не успяха да се класират за европейските футболни финали.

С победата днес успешната серия на домакините срещу този съперник продължи - седем поредни победи, а последната загуба от Австрия датира отпреди 31 години. Тогава са били родени само двама от титулярите днес - Мартен Стекеленбург и Дейли Блинд.

Домакините опитаха да наложат своята воля и изпробваха австрийците с няколко опасни атаки, а след по-малко от 10 минути получиха дузпа, спечелена от Дензел Дънфрис. Той бе спънат от австрийския капитан Дейвид Алаба на границата на наказателното поле, а след консултация с ВАР съдията отсъди удар от 11 метра.

Мемфис Депай се нае с изпълнението и стреля с добре насочен удар в десния долен ъгъл на вратаря Бахман, който се хвърли в правилната посока, но топката мина под плонжа му - 1:0.

Така Депай вече е вкарвал голове във всички международни турнири, в които е участвал с клубните и националния си отбор - Лига Европа, Шампионска лига, Лигата на нациите, Световно първенство, а сега вече и Европейско.

Австрия тръгна напред след получения гол, но без кой знае какъв успех в това свое начинание. Гостите стигаха до наказателното поле на "оранжевите", но там всичко приключваше. Домакините от своя страна бяха с една идея по-внимателни в дефанзивен план, а при всяка удобна възможност се втурваха в атака.

Депай опита атрактивен удар от движение в 24-ата минута, когато нахлу на скорост отдясно, но стреля от външната страна на вратата. Последваха силни минути за гостите - първо Баумгартнер шутира по диагонал към далечния ъгъл на вратата, но Де Лихт спря изстрела с глава, а после дойде опасна комбинация в наказателното поле, която обаче не бе завършена.

Австрийският натиск се засили до такава степен, че в един момент, при оставащи десетина минути до края, всички без вратаря бяха в половина на домакините. Централният защитник Мартин Хинтерегер опита късмета си със силен фалцов удар от над 25 метра, но топката премина малко над напречната греда на Стекеленбург.

Шокиращ пропуск на Мемфис Депай! Патрик ван Анхолт изведе Вут Вегхорст на добра позиция в наказателното поле, където той не стреля, а комбинира с голмайстора Депай. Крилото обаче прати топката над опразнената врата от няколко метра в 39-ата минута. Последва още една атака по левия фланг, в която бе замесен Ван Анхолт - крайният защитник разигра двойно подаване с Де Йонг и отклони към Вайналдум, чийто изстрел бе блокиран.

Австрия тръгна напред след подновяването на играта, а това позволи на Нидерландия да контраатакува в открилите се пространства в половината на гостите. Заучено положение след точно час игра прати топката към Вегхорст на далечната греда след корнер, той я свали към Де Йонг, който също стреля с глава, но Бахман спаси.

Десният бек Дензел Дъмфрис отбеляза във втори пореден мач - това се случи в 66-ата минута, когато крайният защитник пробяга половината терен, за да получи пас от влезлия преди малко Дониел Мален и след това да прати топката в мрежата на Бахман за 2:0. Така той се нареди до Рууд Ван Нистелрой, който бе последният нидерландец, вкарал в първите си два мача на еврофинали.

Разбъркване след корнер за Австрия завърши с удар на Алаба на сантиметри от гредата в 70-ата минута.

Пет минути преди края австрийците отправиха първия си точен удар, но той не бе достатъчно силен и не представляваше особено опасност за Стекеленбург.

Разликата във възрастта между Стекеленбург (38 години и 268 дни) и появилият се като резерва Райн Гравенберх (19 години и 32 дни) е най-голямата такава между съотборници на Европейско първенство - 19 години и 236 дни.

В последния си мач от групата нидерландците се изправят срещу Северна Македония, а Австрия ще премери сили с Украйна.