Нидерландия победи Украйна с 3:2 в най-атрактивния и качествен мач от началото на Европейското първенство по футбол.

В срещата от Група "C", която се игра в Амстердам, всичките попадения паднаха през второто полувреме. Първо Нидерландия поведе с 2:0, след това допусна изравняване, но с попадение на Дензъл Дъмфрис в 85-ата минута драматично стигна до крайния успех.

Срещата беше на много високо ниво и зарадва 25 хиляди зрители на "Йохан Кройф Арена". Радостта бе за домакинските привърженици. Това е първа победа за Нидерландия на Европейско първенство от 2008 година. През 2012-а тимът записа три загуби в груповата фаза, а четири по-късно не успя да се класира за шампионата във Франция.

Украйна на Андрий Шевченко трябва да съжалява, че не стигна поне до точката, защото показа страхотен характер и се върна в мача в рамките на пет минути. "Лалетата" обаче разцъфнаха с последния удар и така заедно с Австрия поведоха в тази група. В пореден мач от първенството една от големите футболни сили стигна до крайния успех. Това сториха още Италия, Белгия и Англия.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СТРАХОТНИЯ МАЧ В АМСТЕРДАМ >>>

Домакините тръгнаха като ужилени от първата минута и се втурнаха в атаки. Още във втората минута те стигнаха до точен удар, когато Мемфис Дефай мина половината терен и стреля по земя в обятията на Георги Бусчан. Секунди след това Нидерландия направи още една впечатляваща атака, която бе завършен с блокиран удар на Дъмфрис. В седмата минута и Жоржиньо Вайналдум пропусна от прекрасна позиция.

Нидерландците продължиха да са много опасни и в първите 25 минути на мача отправиха общо седем удара. В същото време обаче трябваше да внимават за скоростни контри на съперника, които на няколко пъти създадоха напрежение пред Стекеленбург. Темпото на двубоя бе най-бързото от всички мачове до момента на първенството.

В заключителните минути на полувремето Нидерландия имаше още два златни шанса да открие. Първо удар на Жоржиньо Вайналдум хвана в крачка вратаря Бусчан, но той направи супер спасяване с лявата си ръка. Секунди по-късно центриране намери Дъмфрис на далечната греда, но последвалият удар с глава от близка дистанция бе несериозно слаб.

"Лалетата" запазиха скоростта си и през втората част и това даде резултат в 52-ата минута. Центриране беше засечено не по най-добрия начин от вратаря Бусчан и топката стигна до Жоржиньо Вайналдум, който прати топката в горния ляв ъгъл на опразнената врата - 1:0.

Само шест минути по-късно резултатът стана 2:0. Добра работа на Дъмфрис доведе до това топката да стигне до нападателя на Волфсбург Вауг Вегхорст, който от близка дистанция бе точен. Вратарят нямаше нужната видимост в ситуацията. Тя бе прегледана с ВАР, но съдиите не откриха нередности.

Украйна направи една от редките си хубави атаки в 72-ата минута и тя завърши със силен шут на тарана Роман Яремчук, но Стекеленбург внимаваше и прегърна топката.

В 75-ата минута дойде радостта за гостите. Капитанът Андрий Ярмоленко вкара най-красивия гол от началото на шампионата със страхотен удар от дистанция. Играчът на Уест Хям заслужи аплодисментите на съименника си Шевченко тъч линията.

В 79-ата минута Украйна отново шокира съперника. Ярамчук този път бе точен - нападателят вкара с глава след центриране от фаул Руслам Малиновски - 2:2.

В 85-ата минута Нидерландия отново поведе в резултата. Нейтън Аке центрира от левия фланг и Дъмфрис при поредния си голов шанс този път стреля перфектно с глава и то от доста трудна дистанция - 3:2.