Словакия бе в ролята на аутсайдер срещу Полша, но въпреки това тръгна с победа на второто си участие на европейски футболни финали. В първи мач и за двата тима от група "Е" на Евро 2020, словаците надделяха с 2:1 в Санкт Петербург, като показаха чудесна организация в защита и също толкова добра игра на контраатака, за да поведат класирането преди късния мач, противопоставящ Испания и Швеция.

По този начин "соколите" объркаха изцяло сметките в групата още от първия двубой и затрудниха доста задачата на поляците.

Символичните домакини от Полша започнаха доста по-настоятелно, но в третата минута първата опасност в двубоя бе на сметката на техните съперници, Марек Хамшик, който днес е в ролята на нападател, центрира от фаул, а трима негови съотборници изскочиха зад защитата, но не успяха да комбинират достатъчно добре помежду си.

В петата минута Роберт Левандовски опита да стреля към вратата на Словакия от десетина метра, но Милан Шкринияр го блокира.

Поляците контролираха топката и играеха с видимо самочувствие, опитвайки атаки най-вече по двата фланга. В 14-ата минута Ондрей Дуда имаше добра възможност за Словакия, след като шутира по земя между няколко защитници в бяло, но топката мина покрай дясната греда на Войчех Шчесни.

Няколко минути след това, в 17-ата, противно на случващото се на терена в резултата поведоха словаците. Роберт Мак се подигра с двама защитници на Полша на лявото крило, прокара топката между краката на един от тях, а след това вкара в близкия ъгъл на Шчесни - 1:0. В крайна сметка попадението бе записано като автогол на полския страж.

Полският натиск се засили, а това даде шанс на словаците да изпробват бдителността на противника с няколко добри контри. В 27-ата минута Юрай Куцка стреля от двадесетина метра, а топката кацна от горната страна на вратата.

Словакия се бранеше добре, като футболистите бяха наредени в две линии пред наказателното поле и не позволяваха на съперника да стигне до реални опасности и атакуваха светкавично при всяка възможност.

Поляците изравниха резултата след едва двадесетина секунди футбол през второто полувреме. Добре развита атака, започнала от Матеуш Клих и преминала през Мачей Рибус по левия фланг, завърши с гол на Карол Линети с удар по земя от десетина метра - 1:1.

Пет минути по-късно Линети можеше да отбележи за втори път, но стреля слабо.

В 58-ата минута Полша получи възможност да изпълни пряк свободен удар от добра позиция, а с изпълнението се нагърби Левандовски, който обаче нацели стената.

Криховяк получи втори жълт картон в 62-ата минута за настъпване на противников футболист и бе изгонен, а така Полша остана без титулярния си опорен халф.

Седем минути след напускането на Криховяк, Словакия отново поведе в резултата. Централният защитник Милан Шкринияр овладя топката около границата на наказателното поле със завидно първо докосване, а след това с удар в долния десен ъгъл на Шчесни пак извед своите напред - 2:1.

Селекционерът на Полша Пауло Соуса направи две смени в опит да промени представянето на своя отбор, но в атака определено липсваха идеи и нямаше кой да захранва Левандовски с добри топки. Така или иначе голмайсторът бе пазен повече от добре от защитата в синьо днес.

Капитанът на Полша показа доброто си чувство за пласиране в 87-ата минута, когато игра с глава след центриране от корнер, но отново не бе достатъчно убедителен. В първата минута на продължението Ян Беднарек отправи шут с левия крак, който за късмет на Дубравка премина на сантиметри от ляват му греда.

Във втория кръг Полша играе с Испания, а Словакия - с Швеция.