Отборите на Уелс и Швейцария взеха по точка в първия си мач от Евро 2020. Двата тима изиграха интригуващ мач на Олимпийския стадион в Баку, като си отбелязха по веднъж за 1:1. Швейцарците доминираха през по-голямата част от двубоя, но пък островитяните се пребориха за точката.

Така след изиграването на първите два мача в група "А" на турнира, Италия остава изявен фаворит за спечелване на групата след вчерашния си успех над Турция. Именно "адзурите" са следващото препятствие пред Швейцария, докато уелсците играят с южите ни съседи.

Уелс започна доста устремено и опита няколко атаки по крилата, като центриране на Даниел Джеймс в началните минути бе уловено от Ян Зомер. Швейцарците обаче бързо-бързо прекършиха устрема на съперника и наложиха абсолютен контрол над играта с доминация при владението на топката, а действията се преместиха изцяло в противниковата половина.

"Драконите" рядко преминаваха центъра, но при един от тези случаи Кифър Муур шутира отдалеч и изпробва рефлекса на Зомер, който изби. Фабиан Шер отговори с технично, но слабо изпълнение с пета след центриране от корнер, а след малко повече от 20 минути футбол се наложи смяна на топката, която се спука.

Швейцарците натискаха сериозно и в 26-ата минута Харис Сеферович се освободи майсторски от двама противници със завърта, но не стреля достатъчно точно с левия крак и топката премина над гредата. В последната минута на първата част отново Сеферович имаше шанс и отново не успя да го оползотвори. Бреел Емболо овладя дълъг пас с гръб към вратата и отклони към деветката, който този път не нацели достатъчно добре топката с диагонален шут от 5-6 метра разстояние.

След по-малко от пет минути игра през второто полувреме дойде и първият гол - за Швейцария. Бреел Емболо надскочи Конър Робъртс след центриране от корнер и прати топката с глава в мрежата на Уорд за 1:0.

Напълно логично Уелс заигра по-офанзивно след получения гол, но креативността им в нападение липсваше и се разчиташе най-вече на центрирания, повечето от които бяха след ъглови удари. В 65-ата минута Емболо бе близо до втори гол, след като нахлу на скорост отляво и стреля към далечния ъгъл, но топката мина покрай страничната греда.

Минута по-късно Джердан Шакири напусна игра, след като през почти целия двубой бе доста изолиран, но все пак асистира за попадението на Емболо.

В 73-ата минута Уелс все пак стигна до гол, който дойде след разиграване от статично положение. Късо изпълнен корнер доведе до меко центриране от Морел, а на границата на вратарското поле Муур надскочи отбраната на "кръстоносците", за да отбележи с глава - 1:1.

Десетина минути по-късно пак имаше гол, но той бе отменен заради засада. Резервата Марио Гавранович бе позициониран чудесно в наказателното поле и след подаване с глава на Ембол вкара воле с левия крак, но бе в засада и след консултация с ВАР попадението не бе зачетено.

В последните минути швейцарците пресираха съперника, но не успяха да преодолеят за втори път Уорд, който се отличи с няколко блестящи спасявания.