По примера на Англия и Франция, един от другите фаворити на Европейското първенство - Португалия, започна с неубедително представяне и победа.

В първия си мач от Група "F" иберийците надвиха драматично здравия отбор на Чехия с 2:1 в Лайпциг, като победното попадение дойде в добавеното време и след голяма доза късмет.

В антигерой за чехите се превърна защитникът на Виктория (Пилзен) Робин Хранац, който първо си отбеляза автогол, а след това заложи топката на Франсиско Консенсао за решителния удар.

Чехите, които исторически играят много силно на европейски първенства, действаха почти перфектно в отбрана и до голяма степен обезличиха звездното нападение на съперника, но не успяха да спечелят ценна точка в групата, в която вече Португалия и Турция водят с по три.

Кристиано Роналдо стана единственият играч с участия на шест европейски първенства, а представянето му днес се отличи с няколко пропуска, като си личеше как съотборниците му търсят преимуществено него. Съотборникът му Пепе пък стана най-възрастният играч в историята на турнира със своите 41 години.

Португалците логично владееха изцяло инициативата в началото на мача, но се затрудняваха да стигнат до нещо опасно пред вратата на съперника. В първите 20 минути топката беше пращана само на фланга, а там се разчиташе на центрирания. Само веднъж Рафаел Леао успя да направи много добър пробив навътре, но не намери свой съотборник. Португалците пробваха и далечни удари, като първите няколко бяха неточни.

В 26-ата минута Владимир Цоуфал от чехите направи груба грешка и позволи на съперника да контраатакува. Бруно Фернандеш пусна много хубав пас към Леао, а крилото на Милан протегна крак, но се размина с топката на много опасна позиция.

Бруно показа класата си и в 32-ата минута, когато пусна великолепен извеждащ пас към Роналдо, но вратарят скъси дистнацията и спаси удара на суперзвездата. Португалия започна да намира процепите през защитата и след това се стигна до два пропуска на Витиня, но не в толкова изгодни ситуации.

Последният шанс за португалците до полувремето се откри отново пред Кристиано, като той получи топката в наказатленото поле и опита изненадващ удар, който бе спасен от вратаря.

През втората част мъките на ибирийците в атака продължиха, като отново всички топки отиваха към Кристиано Роналдо. На няколко пъти той опита удари с глава, които не сполучиха, както и веднъж отправи точен такъв от пряк свободен удар, но твърде лек. Чехите се защитаха много комфортно.

Както често се случва във футбола, Чехия се възполва от първия си изгоден шанс, за да поведе в резултата. В 62-ата минута след серия от центрирания топката стигна до Цоуфал, а той върна към Лукаш Провод. Последва фантастичен фалцов шут на халфа на Славия (Прага), оказал се неспасеям за Коща.

Отговорът на португалците беше моментален и дойде по куриозен начин седем минути по-късно. Поредното центриране в наказателното поле стигна главата на Нуно Мендеш, а той отклони. Последва спасяване на вратаря, но топката срещна краката на Робин Хранац, който нямаше как да избегне да си вкара автогол - 1:1.

Последваха още точни удари на португалците, но вратарят Щанек продължи да е стабилен, спасявайки след изпълнения на Бернардо Силва и Витиня.

В 87-ата минута гол на Португалия беше отменен, след като удар на Роналдо с глава срещна гредата, а Диого Жота по същия начин направи добавка. Бурната радост на иберийците се оказа напразна.

Късметът все пак се усмихна на португалците в 92-ата минута и по-точно чешкият защитник Хранац, който по-рано си отбеляза автогол. Този път той направи огромна грешка, като след центриране на Педро Нето заложи топката на Франсиско Консенсао и резервата отбеляза от лесна позиция за 2:1.

Португалия: Коща, Далот, Пепе, Диаш, Кансело, Силва, Фернандеш, Витиня, Мендеш, Роналдо, Леао

Чехия: Станек, Холеш, Хранац, Крейчи, Цоуфал, Шулц, Соучек, Провод, Доудера, Кухта, Шик