Испания празнува и се къпе във великата победа над Германия на нейна територия - 2:1 в драматичен четвъртфинал с продължения.

Пътят на Ла Фурия към европейската титла продължава да е отворен, а ако има отбор, за който може да се каже, че не е разочаровал с представянето си нито веднъж на Евро 2024, това са точно испанците.

"Испания за историята", лудее днес мадридската преса. Снимката от победния гол на Микел Мерино в 119-ата минута е на всички първи страници на изданията в страната.

А каква история само е около този гол и радостта на автора му след това... Такива истории ражда само футболът.

Преди 33 години, на 5 ноември 1991-ва, Анхел Мерино бележи гол за Осасуна. Нищо особено дотук. Това попадение идва в 17-ата минута на мача Щутгарт - Осасуна (2:3) в турнира за Купата на УЕФА. Вкарано е на същия стадион - "Некерщадион", на същата врата, в която Микел Мерино, а той е син на онзи Анхел, заби с глава сега на германците.

И когато бе пуснат от прегръдките на съотборниците му в петък, Микел направи странен танц, обикаляйки ъгловото флагче. В Испания веднага извадиха видеото от радостта на татко му при онзи гол на същото място - идентични!

Оказва се, че баскът Мерино е обещал на татко си, ако вкара в мача да направи именно тази радост, повтаряща тази на Анхел от 1991-ва на същия стадион. Каква история, а!?

"Отбор от стомана", радва се каталунският "Спорт", а похвалите са най-вече за селекционера Луис де ла Фуенте, който сглоби млад състав - всъщност, най-младият от всички, останали на турнира (турците са много близо като средна възраст).

Но този отбор на Испания не само играе добър футбол, а има и характер. Поставена под голямо напрежение във вражеска територия срещу домакина, при контузия на аса Педри още в първите минути след бруталния фаул на Тони Кроос, испанската "детска градина" не трепна.

"Това е голям момент за нас - каза Де ла Фуенте след победата. - Трябва да намерим време да спрем и да оценим постигнатото. Да отпразнуваме и да се насладим на успеха. Не е лесно да победиш Германия в Германия на голямо първенство. Това бе огромен тест и ние го издържахме с отличен.

Физически ще имаме голямо предизвикателство да подготвим отбора за полуфинала, нямаме много време, а мачът бе много изтощителен. Но съм убеден, че футболистите ще са готови. Те заслужават само похвали, играят на много високо ниво през целия турнир тук.

Тези момчета са ненаситни за победи и успех. Гордея се, че ги тренирам и работя с тях. Познавам ги от много години. Искат да спечелят трофея и ще направят всичко за това. Ще видим колко далеч ще стигнем, но съм убеден, че можем да играем финал."

Испанците имат право да се гордеят и с нещо, което смятаха за невъзможно в 20-и век. Доминация срещу Германия, която, едва ли не, създава футболен комплекс на този противник.

Това бе шести сблъсък на двете нации на терена в официални мачове през новия век, като Германия още няма победа. Балансът е три испански победи и три ремита. А головата разлика - невероятно, но показва 12-3 за Ла Роха.

Трябва да се върнем до 1988 г., за да намерим последната немска победа в официален мач над Испания (2:0 в групата на европейското).