"Не ни събуждайте!", зове италианската преса тази сутрин, след като в една тежка и нервна 120-минутна битка "скуадра адзура" пречупи Австрия и е на четвъртфинал на Евро 2020.

Победата с 2:1 донесоха резервите Федерико Киеза и Матео Песина в продълженията.

Заглавието с призива да не бъде събуждана сънуващата триумф нация е на "Кориере дело спорт". Същият вестник намира сили да поднесе извинения на английския съдия Антъни Тейлър, когото посочи с пръст преди мача и съзря конспирация в неговото назначение.

Британецът свири без грешка мача, а на два пъти системата ВАР спаси италианците с тънки намеси - при отменения гол на Марко Арнаутович (при 0:0) и неотсъдена дузпа за австрийците пак заради засада, видяна след видеонамесата. И двете ситуации дойдоха в минути, в които за първи път на турнира Италия се разклати и бе колеблив отбор.

"Лъвовете на Италия", крещи в заглавие "Гадзета дело спорт".

И припомня - най-големите титли в историята на футбола в страната идват след такива мъки. През 2006-а, по пътя към крайната победа на Мондиала, "адзурите" минаха през успех с гол в 90-ата минута над Австралия и безкрайни 120 минути на битка в Дортмунд срещу домакина Германия, спечелена пак с два гола в продълженията.

"Трябва да си готов да страдаш в елиминациите на големите първенства. Нашите лъвове страдаха и изстрадаха победата", пише "Гадзета".

Няколко са основните акценти на вечерта за местните медии. Прегръдките на Роберто Манчини и асистента му Джанлука Виали са символен момент за цялата нация. Навремето те бяха любимците на страната с прякор "Сиамски близнаци", когато водеха атаката на Сампдория и "скуадрата". Като играчи обаче не успяха да вдигнат голяма титла, губейки два полуфинала (1988 и 1990 г.).

Виали мина през терапия на много тежко заболяване - рак, а подадената ръка да се върне във футбола в щаба на Манчини след това бе видяна като поредният страхотен ход на треньора. Двамата се прегръщаха и скачаха като малки деца след головете на Киеза и Песина.

Изненадващо, самият треньор произнесе след мача:

"Четвъртфиналът ще е по-лесен за нас - бъдете сигурни. Заслужихме победата и сега всички у дома могат да се усмихнат и да изпият по чаша вина. Бяхме готови за изключително труден мач. Не забравяйте, че за тази група играчи това е първият двубой на елиминации изобщо. Трябваше да вкараме головете си по-рано и да не играем продължения. Но те са изключително организиран отбор и вярваха, че могат да победят тази вечер. Нашите смени проработиха не, защото аз съм някакъв гений, а защото тези, които влязоха на терена, бяха фантастични."

Любопитно е изказването за това, че следващият двубой ще е по-лесен. Италия чака победителя от Белгия - Португалия на четвъртфинал...

Но от какво пък да се страхува тимът на Манчини?

Победата му е 12-та поред, като единствено разочарование може да бъде, че след 11 "сухи мрежи" бе допуснат гол 6 минути преди края на продълженията. Вече в 31 мача Италия няма поражение.

Неприятното за "адзурите" обаче е, че следващият съперник може да бъде Португалия - последният отбор, който ги е побеждавал (септември 2018 г.). А дори при успех на този етап, на полуфинал вероятно ще чака Франция, която пък нанесе единственото друго поражение на Италия на Манчини (юни 2018-а).

Серията е трета най-дълга в историята за национален отбор. Бразилия навъртя 35 двубоя без загуба през 90-те (1993-96 г.), колкото има и Испания (2007-2009 г.).

И все пак - този отбор има огромна увереност, лети на крилете на еуфорията, а за мача от следващия етап в петък, 2 юли, се очаква на линия да са Джорджо Киелини и Алесандро Флоренци.

Титулярните централен и десен защитник пропуснаха с травми мачовете с Уелс (1:0) в групата, и срещу Австрия (2:1). Въпреки тяхното отсъствие, отбраната е пуснала 1 гол в 390 минути футбол на Евро 2020.