България направи равенство 1:1 срещу Азербайджан в приятелска среща, играна в Баку като част от минитурнира "FIFA Series".

Така след минималния успех над Танзания преди дни, родният тим не успя да запише втора поредна победа за първи път от есента на 2022-а, като допусна изравняване три минути преди края.

Илиан Илиев продължава без поражение начело на тима - три ремита и победа, но предвид името на съперника и мястото му зад нас в световната ранглиста, при всички положения ремито е разочароващо.

Но с оглед играта на двата тима този резултат е логичен. Макар България да поведе с един красив гол от нелепа ситуация, Азербайджан заслужи изравняването, а и беше по-опасният тим през почти целия мач.

Иначе България не изигра особено впечатляващ мач, най-вече през първата част, когато азерите бяха по-опасни на терена.

Играчите на домакините имаха няколко добри шанса, като българските футболисти показваха колебание при намесите си в отбрана, а освен това трудно успяваха да задържат топката и да си раздадат повече подавания.

Турал Байрамов имаше най-добрия шанс в 27-ата минута, когато бе изпуснат от Попов, но не реагира достатъчно бързо, а в самия край на полувремето Паскуал отправи опасен удар, който Иван Дюлгеров спаси.

България също имаше своя добър шанс през тази първа част. Той дойде с единствения ни точен удар, но от статично положение, а не от игра.

Кирил Десподов опита да повтори красивия си гол от мача с Танзания с нов майсторски пряк свободен удар, но азерският вратар спаси удара му, а двата тим се оттеглиха на почивка при нулево реми.

Азербайджан имаше най-чистия си шанс в самото начало на второто полувреме, когато капитанът Емин Махмудов получи отлично центриране и с глава насочи топката към вратата, но току що появилият се в игра Светослав Вуцов спаси.

Снимка: Facebook Team Bulgaria

Малко по-късно България успя да открие резултата с един доста красив гол, паднал от една нелепа ситуация.

Вратарят Вуцов изведе на добра позиция Филип Кръстев, който обаче не отигра по най-добрия начин и топката излезе от игра. Докато азерите спореха със съдията, че трябва да има аут вместо корнер, Кръстев и Десподов показаха страхотна хитрост и футболен интелект и изпълниха късо ъгловия удар.

Двойно подаване и страхотен диагонален шут, с който Филип Кръстев вкара дебютния си гол за България.

А родният тим поведе от корнер, при чието изпълнение нямахме нито един играч в противниковото наказателно поле и също така корнер, при чието изпълнение половината азерски състав бе зает да се разправя със съдията.

Попадението смути домакините, като последвалите около 15 минути бяха най-силни за България, а Кирил Десподов пропусна отличен шанс да реши всичко. Той получи пас от Лукас Петков, но ударът му премина на сантиметри встрани.

Постепенно обаче Азербайджан натисна в търсене на гола, пропусна няколко шанса, а за наше съжаление домакините все пак стигнаха до изравняване, при това заслужено.

Патрик-Габриел Галечев бе преминат доста елементарно от Нуриев на фланга, който центрира успоредно на голлинията, където на празна врата неговият сънародник Муса Курбанли изравни.

Така двата тима не излъчиха победител в турнира "FIFA Series", завършвайки с асболютно равни показатели - победа с по 1:0 в първите си мачове и реми 1:1 помежду си.