Медицинската комисия към Българския футболен съюз издаде редица препоръки за подновяването на тренировъчния процес на родните клубове.

Някои от тях ще направят пълноценните занимания невъзможни, защото няма да позволяват на играчите да играят футбол по всичките му правила.

Сред правилата са стоене на 5 метра един от друг, което автоматично изключва симулирането на игрова ситуация. Освен това футболистите няма да могат да отиграват топката с глава по време на тренировка, също така и с ръце.

Играчите няма да споделят съблекалнята, като ще се къпят и преобличат по домовете си. След края на тренировката, те ще се качват директно по автомобилите.

Всички футболисти ще бъдат подложени на бързи тестове за коронавирус три дни преди старта на тренировките, както и преди планираното стартиране на мачовете.

Ето какво препоръча Медицинската комисия:

- Провеждане на PCR-тестове на всички футболисти три дни преди стартиране на организираните групови тренировки.

- Провеждане на извънреден задължителен периодичен преглед в клинична лаборатория със задължителен CPR, рентгенография на бял дроб и консултация с интернист ТРИ дни преди стартиране на контактни тренировки. Бланките за извършените прегледи следва да бъдат предоставени на дежурния делегат и лекар непосредствено преди старта на футболен мач заедно с картотеките на футболистите.

- Играчи без контакт с COVID 19 тренират без ограничения;

- Играч с контакт с COVID 19, асимптоматичен и с отрицателен PCR тренира;

- Играч с контакт с COVID 19, с леки симптоми, не тренира и минава преглед след седмица;

- Играчи с активна инфекция (IgM+), CPR положителни, независимо дали са асимпотоматични или симптоматични се поставят под карантина и не тренират.

- Ежедневно измерване на температурата с безконтактен термометър преди тренировъчни занимания.

- Спазване на стрикна хигиена, вкл. дезинфекция на съблекални и затворени помещения преди и след тренировка, след тренировка - миене на ръце (в продължение на 20 секунди и с правилна техника), както и спазване на 5 метра разстояние между отделните футболисти.

- Забранява се споределянето на бутилки и спортна екипировка.

- Футболистите следва да пристигат на тренировка със собствени автомобили и облечени в състезателен екип. След заниманието съблекалните не следва да се ползват за къпане.

- По време на тренировката топката трябва да се докосва само с крак, като задължително се избягват докосвания с ръце и с глава по време на първия микроцикъл (една седмица).

- По време на тренировката се препоръчва присъствието на минимален брой представители на треньорския щаб; представителите на медицинския екип следва да бъдат оборудвани със защитни маски, ръкавици и шлемове, а на служителите над 60-годишна възраст се препоръчва да нямат никакъв контакт с футболистите и да поддържат дистанция от поне 7 метра.

- Препоръчва се създаване и поддържане на присъствен журнал за всички лица, участващи в тренировъчния процес.

2. Възстановяване на състезателния процес

- В деня преди мача всеки състезател от групата плюс членовете на спортно-техническия щаб трябва да премине бърз тест за антитела. Документацията задължително следва да бъде съхранявана от клубния лекар заедно с цялата документация, свързана с COVID 19.

- Медицинската комисия препоръчва регламентирани прекъсвания за почивка на 30-ата и 75-ата минути на двубоите, както и обмисляне на вариант с позволяване на допълнителни смени.

- Техническите конференции преди мачове, както и пресконференциите преди и след тях, следва да се провеждат на открито пространство и със задължително носене на маски.

- Медицинските екипи за спешна помощ следва да бъдат належно екипирани.

- Бройката на децата, гонещи топката, следва да бъде отимизирана, а децата да носят ръкавици и маски.

- На футболистите се забраняват ръкостискания и прочее поздрави, както и размяната на фланелки.

- На съдиите се препоръчва да спазват същите изисквания, които касаят и състезателите.