Англия започна участието си на Световното първенство в Катар със стил, записвайки разгромна победа.

"Трите лъва" победиха Иран с 6:2 в мач от Група "В", като още с първото си участие загатнаха, че неслучайно са слагани сред големите фаворити в турнира.

Това е най-силният старт, който националният тим на Англия е правил някога на Мондиал, като до момента "Трите лъва" са започвали с победа в шест случая, но тя никога не е била с повече от два гола разлика.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Дори и тогава, на Мондиала в Русия англичаните трябваше да се мъчат и да чакат до последната минута, за да победят Тунис на старта, но днес всичко бе решено в рамките само на едно полувреме, което продължи повече от час.

Това се случи заради разбития нос на иранския страж Алиреза Бейранванд, който излезе неразчетено и се сблъска със съотборник, а медицинската помощ отне около 10 минути. Още пет минути иранците загубиха докато се разправят, защото Бейранванд отказа смяната и опита да продължи мача, макар това да бе физически невъзможно за него.

Снимка: Getty images

И така изведнъж се озовахме в 20-ата минута на мача без нищо да се е случило.

Англия се нуждаеше от известно време да влезе в точния ритъм, след което в рамките на 10 минути вкара три гола. "Трите лъва" показаха отлична игра, страхотни комбинации и убийствена ефективност, отчайвайки своя опонент.

Първо Хари Магуайър нацели греда, но това не се оказа фатално, защото секунди по-късно Джуд Белингам показа защо е най-скъпият играч на Мондиала и вкара първия си гол в с екипа на Англия, завършвайки с глава центрирането на Люк Шоу.

В предпоследната минута на полувремето, която всъщност бе около 30-а игрова, Англия стигна и до втория си гол. Страхотно изпълнение на Букайо Сака от границата на наказателното поле, което предизвика много протести на иранските играчи.

Те веднага наобиколиха рефера, искайки нарушение на Хари Магуайър, който направи асистенцията с глава и леко натисна противников играч, но реферите прецениха, че това изобщо не е достатъчно основание да се отмени гола.

И докато нервните иранци все още мъмреха и търсеха обяснение, играта се поднови, а Англия направи нова атака и поведе с класическа преднина.

Този път Хари Кейн центрира, а Рахим Стърлинг бе на върха на атаката, за да завърши - 3:0.

През втората част различните неща на терена не бяха много. Макар Иран да подходи по-агресивно, Англия отново контролираше всичко, но обяснимо действаше с една идея по-ниски обороти предвид вече решения мач.

В 62-ата минута Букайо Сака покачи на 4:0, завършвайки свой отличен индивидуален рейд, а три минути по-късно дойде може би единственият радостен момент за Иран днес.

Персите успяха да вкарат гол, при това доста красив, ако може този факт да бъде утеха за тях. Али Голизадех пусна отличен извеждащ пас, който нападателят на Порто - Мехди Тареми, завърши с мощен удар. Топката се удари в горната греда и тупна зад голлинията.

Но надеждите за по-поносим успех бързо се изпариха, защото минути по-късно току що появилият се от пейката Маркъс Рашфорд също се разписа за 5:1.

В заключитлените мигове Джак Грийлиш вкара за 6:1, а с това той бе напът да изравнен рекорд за най-голяма английска победа и за най-тежка загуба в цялата футболна история на Иран.

Съдията обаче предотврати това в последната от 10-те минути продължение, когато реши да отсъди доста съмнителна дузпа за Иран, която Мехди Тареми превърна в гол за крайното 6:2.

Англия показа страхотен футбол и увереност на старта на Мондиал 2022. Все неща, които обнадеждават феновете им и ги карат да вярват, че едва ли любимците им ще имат проблеми срещу САЩ и Уелс в следващите мачове.

Иран от своята страна със сигурност разочарова, защото преди четири години в Русия, персите направиха изключително силни мачове срещу Испания и Португалия, но днес тотално се сринаха.