Бразилия е на четвъртфинал на Мондиала след шоу в стила, който винаги се е асоциирал с тази толкова футболна нация. Вдъхновен отбор в златисти екипи разпиля Южна Корея с 4:1, като всички голове паднаха в първите 36 минути. Това бе самба, карнавал на въображението и настроението, като неслучайно всяко попадение бе отпразнувано с танци на бразилските играчи.

Включи се дори 61-годишният им треньор Тите, който след един от головете потанцува с играчите край тъчлинията. Тъжно за корейците, които излязоха от много трудна група с Португалия, Гана и Уругвай, но днес те просто нямаха никакъв шанс.

Бразилия чака четвъртфинал с вторите в света - хърватите, в петък от 17 часа. След това пътят в този поток минава през полуфинален дуел с победителя от Аржентина - Нидерландия, които също оформиха четвъртфинална двойка.

Вероятно тази вечер настроението и мотивацията да се покаже най-доброто лице дойде и от вестите около Пеле, който е в болница в Сао Пауло. Краля на футбола и символ на златистата магия в играта, "гледаше" от десетки плакати на трибуните, като дори корейските фенове бяха вдигнали такъв в негова подкрепа.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА>>>

Винисиус Жуниор откри резултата в 7-мата минута след асистенция на Рафиня.

Това бе първи гол на турнира за нападателя на Реал, който е на път да затвори страхотна година, в която реализира и на финала в Шампионската лига за своя тим, при това победно (1:0 над Ливърпул).

Корейците още се опомняха от ранния удар, когато Ким - един от четиримата ив защитници с това име, не прецени добре ситуацията, не видя идващия зад гърба му Ричарлисон, замахна несръчно и ритна по обувката бразилеца - дузпа.

Неймар се засили с арогантност на ръба на подигравката, за да удвои, като и за него попадението бе първо на Мондиала.

Самият Ричарлисон с третия си гол отказа съвсем азиатците в 29-ата минута, а в 36-ата Вини Жуниор проби и сервира топката на Лукас Пакета, който от въздуха простреля Ким (и вратарят на корейците също се казва така).

Нататък интрига нямаше, но и настроението спадна в златистите редици. Иначе нещата можеше да станат унизителни. Бразилия спокойно контролираше събитията и е сред най-добрите осем тима на Мондиала.

В 75-ата минута Паик Со Хюн, който е играч на Джеонбук Моторс в родината, но е минал и през академията на Барса, вкара почетното попадение за корейците. Той стреля от 25 метра в ъгъла, а Алисон, преди това спасил две чисти ситуации пред вратата си, нямаше никакъв шанс.

Остана време Тите да пусне на терена третия страж Уевертън. Не защото на Алисон му имаше нещо, а за да играят на първенството всички 26 футболисти, взети в селекцията в Катар. Останалите 25-има влязоха в първите три мача, но не се очакваше това да се случи и с Уевертън. Е, при 4:1... Бразилия можеше да си го позволи.

Вечерта се оказа и историческа за тима. Това бе 113-ия мач на златистите на световно първенство и те вече са №1 (Германия остава със 112). А головете на бразилците на Мондиали са 236, с четири повече от тези на Бундестима, който доскоро отново бе първи по този показател.

Преди турнира отборът на Тите бе фаворит за титлата, но в първите три мача само на моменти видяхме защо. След първото полувреме на осминафинала вече е ясно, че ще е много трудно да бъде спрян селесао.

Тук обаче идва голямото "но".

Тази история не се променя от 20 години, като Бразилия винаги е фаворит за титлата от 2002-ра, когато я спечели за последен път. Но Франция, Нидерландия, Германия и Белгия - в този ред на първенствата през 2006-а, 2010-а, 2014-а и 2018-а, спираха музиката и танца на златистите.

Сега най-важното за този тим е да не се опиянява от случилото се днес, защото е ясно, че световната титла не се печели на осминафинал. За селесао наред е Хърватия, а после - Нидерландия или Аржентина, ако бъдат победени вторите в света. Все трудни съперници, далеч по-сериозни препятствия от корейците.

Видяното днес обаче показа, че на никого няма да е приятно да се изправи срещу този златист тим.