Кошмарът, който Германия прежива на Мондиала преди четири години в Русия, се пренесе с пълна сила и в откриващия мач на тима в Катар.

В него Бундестима загуби с 1:2 от Япония след обрат в първия мач от Група "Е", на турнира.

Преди четири години една неочаквана загуба от Южна Корея изхвърли немците, тогава действащи световни шампиони от надпреварата, а днес нова източноазиатска прокоба поставя под сериозно съмнение участиети им и в Катар, защото следващото изпитание е Испания.

Целият Бундестим реши да покаже протеста си срещу Катар с демонстративно мълчание преди мача - всички играчи сложиха ръка на устите си, но всички те бяха безмълвни и след последния съдийски сигнал. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Германия поведе още през първата част, имаше немалко шансове да удвои, като в крайна сметка плати за грешките си срещу един невероятно амбициран и дисциплиниран японски състав.

Мач, който доста приличаше на вчерашната сензация между Аржентина и Саудистка Арабия. Мач, който само затвърди и без това многото съмнения около класата на този немски тим.

Снимка: Getty images

Мачът започна доста мудно за Бундестима, като в първите минути японците имаха няколко опасни контраатаки, дори и стигнаха до гол чрез Дайсен Маеда, който обаче бе отменен заради засада.

Нередовната му позиция се видя още в реално време и не изискваше намесата на ВАР, но това бе първи знак, че всяка германска неточност може да бъде наказана от светкавичните контраатаки на азиатците.

Постепенно обаче Бундестимът започна да се събужда. Неточен удар с глава на Рюдигер и мощен шут на Кимих, спасен от вратаря, бяха първите признаци, а и с всяка изминала минута японците трябваше да се прибира все по-близо до собствената си варата.

Въпрос на време бе кога стената на "самураите" ще се пропука и това се случи в 33-ата минута, когато левият краен бранител Давид Раум опита да финтира японският вратар и в първия момент се подхлъзна, но при ставането да догони топката, изпревари стража и бе изритан с коляно отзад.

Главният съдия посочи бялата точка и Илкай Гюндоган превърна дузпата в гол.

До края на полувремето Германия продължи тотално да доминира игрово, като в последните му секунди стигна и до втори гол чрез Кай Хаверц, но той бе отменен заради засада.

През втората част Германия отново контролираше играта, но в далеч по-малка степен, а основната причина се криеше в далеч по-агресивният подход на "самураите", които нямах избор, освен да погледнат смело към вратата на Нойер.

Германия все пак стигна до няколко страхотни шанса. Мусиала не уцели вратата след впечатляващия си самостоятелен рейд, Гюндоган уцели гредата, а след това Хофман и Гнабри изпуснаха от чисти позиции.

И цялото това немско високомерие бе наказоно, защото признаците бяха налице с все по-опасните японски атаки.

Първо невероятната намеса на Мануел Нойер, последван от пропуска на Сакаи спасиха немците, но нищо не можеше да спре Япония в 75-ата минута.

Тогава Такуми Минамино центрира прострелно, а отклонената от Мануел Нойер топка отиде право в крака на Рицу Доан, който на празна врата се разписа за 1:1.

А немският кошмар сатана пълен пет минути преди края, когато Такума Асано вкара за 2:1 и върна ужасяващите спомени отпреди четири години, когато друг източноазиатски тим - Южна Корея, шокира Бундестима.

Асано се откъсна от немската отбрана, напредна почти до аутлинията и с мощен шут от малък ъгъл разстреля Мануел Нойер.

Въпреки оставщите пет минути редовно време и седемте, които реферът добави, Германия така и не успя да се отърси от шока и да се приблици до изравняване, регистрирайки една от най-срамните си загуби на Световни първенства.