Хърватия победи Канада с 4:1 в страхотен мач от Група "F" на Мондиала в Катар.

Световните вицешампиони показаха съвсем друго лице след нулевото равенство с Мароко и са само на точка от класирането на осминафиналите. За целта им е нужно единствено да не губят от Белгия в идния четвъртък. Подобен развой ще класира и Мароко.

Срещу хърватите Канада вкара гол още във втората минута и подобно на мача с белгийците показа много атрактивен футбол, но се провали в защита и е вторият отбор, който отпада от турнира след домакина Катар.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК >>>

Спокойно може да се каже, че този мач беше най-атрактивният от началото на шампионата, като и двата отбора не спряха да атакуват от първата до последната минута. Отборът на Златко Далич обаче показа класата си и постигна обрат, като можеше да вкара още много попадения. Спря ги единствено бившият вратар на Лудогорец Милан Борян.

Снимка: AP/БТА

Позитивното за Канада е, че тимът щъ бъде запомнен като един от най-приятните за гледане на шампионата. Страната днес вкара първия си гол на световните първенства, като през 1986-а отпадна в групата с три загуби без нито едно отбелязано попадение. Само неопитността на сегашния отбор го лиши от футболен подвиг.

Ентусиазмът на Канада от мача с Белгия се пренесе още в началото на двубоя с Хърватия и тимът откри преди да изтекат две минути игра. Таджон Бюканън получи на десния фланг и центрира, за да намери нахлуващия Алфонсо Дейвис. Играчът на Байерн вкара първия гол за Канада на световни първенства.

Мачът продължи да е много динамичен след попадението, а хърватите изглеждаха смутени от развоя. "Кленовите листа" продължиха да играят по-добре и да организират бързи атаки по фланговете.

Това позволи на европейския тим да организира не лоши контраатаки, като при една от тях в 26-ата минута топката влезе във вратата. Марко Ливая бе изведен зад защитата и подаде на Андрей Крамарич, който вкара сам срещу вратаря, но страничният съдия правилно отсъди засада на Ливая.

В 35-ата минута самият Ливая имаше златен шанс да изравни резултата. Той си спря по страхотен начин топката в наказателното поле и стреля, но бившият страж на Лудогорец Милан Борян отрази.

Още в следващата атака обаче хърватите ликуваха. Андрей Крамарич се разписа след супер триходова комбинация, която бе проспана от защитата на канадците. Асистенцията бе на Иван Перишич.

Устремът на Хърватия продължи и логично доведе до втори гол малко преди края на редовното време за полувремето. Йосип Юранович направи фантастичен пробив между няколко защитници и подаде на Марко Ливая, който беше прецизен с удар по земя - 2:1.

В началото на втората част Канада отново се втурна в атака и бе близо до изравняване. Влезлият на полувремето Джонатан Осорио отправи страховит удар от дистанция, като топката мина на сантиметри от дясната греда на Ливакович. Хърватите отвърнаха с фантастична атака в 54-ата минута, когато Лука Модрич подаде на Крамарич и той стреля силно, за да последва спасяване на Борян. В ответната атака Джонатан Дейвид отправи супер удар от дистанция, за да може и Ливакович да покаже класата си.

Канада се предаде в защита и допусна трети гол в 70-ата минута. Иван Перишич центрира към далечната греда и там Крамарич беше оставен да поеме топката, да си я нагласи на левия крак и да отбележи за 3:1.

В 78-ата минута Хърватия отново бе много близо до гол, но Борян направи поредните си спасявания след удари на Перишич и Брозович от чисти позиции.

В последните минути и по-конкретно даденото 6-минутно продължение от съдията Канада се втурна да търси голове, но вместо това допусна четвърти на контраатака. Груба грешка даде възможност на Ловро Майер да вкара лесно попадение.

Съставите:

Хърватия: 1. Доминик Ливакович, 22. Йосип Юранович, 6. Деян Ловрен, 20. Йоско Гвардиол, 19. Борна Соса, 11. Марсело Брозович, 10. Лука Модрич, 8. Матео Ковачич, 4. Иван Перишич, 14. Марко Ливая, 9. Андрей Крамарич

Канада: 1. Милан Борян, 2. Алистар Джонстън, 5. Стивън Витория, 4. Камал Милър, 22. Ричи Лария, 13. Атиба Хъчинсън, 7.Стивън Естакио, 19. Алфонсо Дейвис, 11. Таджон Бюканън, 20. Джонатан Дейвид, 17. Кайл Ларин