Нидерландия и Еквадор не се победиха след 1:1 във втория си мач от група "А" на световното първенство по футбол в Катар. Ако някой от двата тима трябва да съжалява, че не е взел трите точки, това определено са южноамериканците, които удариха греда и отбелязаха гол, който бе отменен.

Така при два изиграни мача от всички тимове в групата Нидерландия води с 4 точки, Еквадор е втори - също с 4, Сенегал е трети с 3, а Катар е последен без точка.

В последния кръг нидерландците излизат срещу аутсайдера Катар, а Сенегал ще бъде съперник на Еквадор.

Предпазливо начало и за двата тима се превърна в бърз гол, който бе на сметката на Нидерландия. В петата минута Коди Гакпо увеличи сметката си от попадения на вече две, след като получи топката на дъгата на наказателното поле и с мощен изстрел с левия крак я прати до гредата за 1:0. ГАЛЕРИЯ ОТ СРЕЩАТА >>>

Това развитие накара иначе добре подредените в своята половина до този момент еквадорски играчи да забравят първоначалния си план и да тръгнат напред, търсейки изравняване. Постепенно те намериха нужната увереност и създаваха няколко шанса с атаки по крилата, центриранията след които бяха отбивани от Ван Дайк и компания.

Европейците също показаха стабилна организация в защита и удържаха съперника от това да създава опасности. Към средата на полувремето обаче латиноамериканците натискаха все повече, а в 32-ата минута Енер Валенсия размина Дензел Дъмфрис на границата на наказателното поле и стреля в долния десен ъгъл. Ноперт обаче се разтегна и с усилие изби в корнер. Валенсия имаше още един добър шанс, стреляйки с глава, но неточно.

В третата минута на добавеното време Еступинян реализира изравнителен гол с изстрел отдалеч, но той не бе зачетен. Причина за това бе играч на Еквадор в положение на засада, който пречеше на нидерландския вратар.

Само четири минути след подновяването на играта се стигна до изравняване. Валенсия заби третия си гол на шампионата в Катар, след като добави във вратата остро центриране на Еступинян.

Така той стана едва третият играч в историята на Мондиалите, който вкарва последните шест гола на своята страна на световни финали. Останалите трима са Еузебио (Португалия, 1966), Паоло Роси (Италия, 1982) и Олег Саленко (Русия, 1994).

Енергията в играта на символичните гости се виждаше, а десет минути след изравнителния гол те удариха и греда. Гонсало Плата разтресе напречната греда в 59-ата минута с красив диагонален изстрел.

Като цяло в остатъка от мача Еквадор видимо играеше с повече настроение, а един от малкото изстрели на "оранжевите" за полувремето бе в 66-ата минута - неточен шут на Копмейнерс.

Появилият се на почивката Мемфис Депай разочарова и се губеше по терена, а Ван Гаал опита други две офанзивни смени. В игра се появиха Стивън Бергхуйс и Вут Вегхорст, но това не промени нищо за нидерландците.

Минути преди края лоша новина сполетя Еквадор, след като голмайсторът и капитан Валенсия напусна на носилка с контузия на коляното. Хиляди привърженици на "Ла Триколор" по трибуните го изпратиха с овации и на крака, а след шестминутно продължение съдията даде край на мача при 1:1.