Нидерландия победи Сенегал с 2:0 в среща от Група "А" на световното първенство в Катар.

В Доха "лалетата" стигнаха до успеха с късни голове на Коди Гакпо и Дейви Класен след равностойни действия на терена и мач, който вървеше към равенство.

Играчът на ПСВ (Айндховен) се разписа с глава, за да открие резултата, а този на Аякс бе точен късно в добавеното време. Голяма заслуга има и вратарят Андриес Ноперт, който на 28 години направи своя дебют с оранжевата фланелка. Наставникът на вторите в света от 2010-а Луис Ван Гаал изненадващо заложи на него като титуляр и не съжали. Ноперт направи ключови спасявания през второто полувреме в период, в който Сенегал играеше по-силно от съперника.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

Шампионът на Африка се слави със силната си защита и днес я показа в първите 85 минути, но ще трябва да търси голове в следващия кръг на 25 ноември срещу Катар. Нидерландците изравниха Еквадор в групата, като двата тима излизат един срещу друг тогава.

За Нидерландия, която пропусна Мондиал 2018, това беше четвърта поредна победа над африкански отбор на световни първенства, след тези над Мароко през 1994-а, Кот Д'Ивоар през 2006-а и Камерун през 2010-а. Тимът на Ван Гал продължава да е непобеден от 27 юни 2021 година, когато отпадна от Чехия на европейското първенство.

Още в четвъртата минута европейският тим имаше златен шанс да открие резултата, когато направиха супер комбинация в наказателното поле, но пасът на Коди Гакпо хвана двама негови съотборници в крачка. А те бяха на перфектна позиция. Африканците отвърнаха с далечен удар на Исмаила Сар, който прелетя над вратата. Началото бе много динамично.

В 19-ата минута Френки де Йонг направи престъпен пропуск, когато получи на стрелкова позиция и на два пъти реши да залъгва противников защитник вместо да отправи удар. Преди това Стивън Бергвайн и Винсент Янсен свършиха прекрасна работа, но халфът на Барселона я обезсмисли. В 25-ата минута на другата глава Сар отново отправи опасен шут, но той рикошира в главата на бранител.

Нидерландците имаха инициативата до края на полувремето, но събитията в Доха се успокоиха и равенството бе заслужен резултат след 45 минути. В тях видяхме само един точен удар и той бе от сенегалците.

През втората част Нидерландия започна солидно и имаше шанс да поведе в 52-ата минута. Тогава капитанът Върджил ван Дайк се извиси над всички след един ъглов удар, но отклони топката над вратата.

Сенегал през целия мач бе много опасен на контраатаки и в 65-ата минута го показа, когато нападателят на Салернитана Булайе Дия бе изведен и стреля в близкия ъгъл, но вратарят Андриес Ноперт се намеси подобаващо. В 73-ата минута при подобна ситуация Идриса Гей получи на границата на наказателното поле и шутира силно, но отново стражът на Хееренвеен отрази.

Нидерландия обаче удари от нищото в 85-ата минута. Френки де Йонг центрира в конфликтната зона и Коди Гакпо изпревари вратаря на Челси Едуард Менди, за да отклони топката с глава - 1:0.

На другата врата Ноперт продължи с впечатляващите намеси, отразявайки удар на резервата Папе Гай, който влизаше в ъгъла.

Бразилският съдия Уилтон Сампайо даде 8-минутно продължение, но в него европейският тим успяваше да задържа топката и да не предоставя нови възможности пред съперника. Вместо това стигна до втори гол в самия край, когато Мемфис Депай стреля и последва спасяване на Менди, а другата резерва Дейви Класен реализира лесна добавка - 2:0.

Съставите:

Сенегал: 16. Едуард Менди, 21. Юсуф Сабали, 3. Калиду Кулибали, 4. Папе Абу Сисе, 22. Абду Диало, 5. Идриса Гей, 6. Нампалис Менди, 8. Шейку Куяте, 15.Крепин Диата, 18. Исмаила Сар, 9. Булайе Дия

Нидерландия: 23. Андриес Ноперт, 22. Дензъл Дъмфрис, 3. Матайс де Лихт, 4. Върджил Ван Дайк, 5. Нейтън Аке, 17. Дейли Блинд, 21. Френки де Йонг, 8. Коди Гакпо, 21. Стивън Бергуис, 18. Винсент Янсен, 7. Стивън Бергвайн