Австралия победи Тунис с 1:0 и записа третия успех на футболен Мондиал в историята си.

В своя 18-и мач на най-голямата футболна сцена, "кенгурата" излъгаха "орлите от Картаген" и записаха победа за първи път от над 12 години, когато през лятото на 2010-а се наложиха с 2:1 над Сърбия в ЮАР.

Днес гол с глава на Мичел Дюк през първата част се оказа решаващ, като поставя тима на Австралия в доста сериозна позиция за продължаване напред в тази група с Франция и Дания, в която "кенгурата" предварително бяха смятани за тотален аутсайдер.

След поражението от световния шампион Франция преди дни, днес австралийците взеха ценните три точки, докато Тунис остава само с една и минимални шансове да намери място в следващата фаза.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Австралия бе отборът, който започна по-активно мача, атакуваше далеч по-често и сякаш логичният развой дойде в 23-ата минута, когато кенгурата поведоха.

Голът вкара Мичел Дюк след отличен удар с глава, макар топката да достигна до него със сериозна доза късмет.

Причината е, че асистиралият му Крейг Гудуин опита съвсем различно нещо, търсейки ниско и прострелно центриране, но топката се удари в крак на тунизийски бранител и отскочи така, че да падне точно на главата на Дюк.

В този двубой тунизийските фенове в Катар, за които стана ясно, че в по-голямата си част всъщност живеят и работят именно в страната домакин, затвърдиха впечатлението, че са най-колоритните на Мондиала.

Бройката им отново бе внушителна, подобно на мача срещу Дания, като през цялата време те създава доста шумна атмосфера, а това нямаше как да остави любимците им на терена безразлични.

Тунис се хвърли в атака да търси изравняването, като имаше два отлични шанса да го стори в самия край на първата част.

Първо обаче бранителят Хари Сутър се хвърли пред топката, за да блокира шута на Дрегер, а минути по-късно тунизийският капитан Юсеф Мсакни не уцели вратата от доста добра позиция.

Така полувремето завърши с гол аванс за Австрлаия, а това бе първият случай в историята, в който кенгурата се оттеглят с аванс на почивката на Мондиал. В досегашните им 17 двубоя това не се бе случвало.

През втората част не видяхме кой знае колко интересни ситуации на терена. Тунис опитваше да достигне до изравняване, но не намираше начина, по който да преодолее солидната австралийска отбрана.

Дори кенгурата имаха най-добрия шанс, когато в 70-ата минута няколко сантиметра не стигнаха на Матю Леки с шпагат да засече топката в празната тунизийска врата и да реши всичко.

В заключителните част на мача удари на Мсакни и Кхазри бяха най-опасното, до което Тунис достигна, но и в двете ситуации опитният австралийски страж Матю Райън нямаше проблем да спаси.

Така Австралия събра три точки и ще влезе в последния кръг в много добра позиция, а може би и като втори в класирането, ако по-късно днес Дания не победи Франция.

Тунис от своя страна изпусна своите шансове и остава само с точка, а за да се класират напред, "орлите от Картаген" ще трябва да търсят задължителна победа срещу световния шампион Франция, защото всеки друг сценарий ще означава отпадане в групите и на шестото им Световно първенство.