Лудогорец изигра паметен европейски мач и раздроби на съставни части казахстанския Астана с невероятно второ полувреме - 5:1. След 1:2 като гост преди седмица, българският шампион търсеше обрат в реванша от третия кръг на Лига Европа, за да продължи в плейофната фаза.

И го направи, като зрелищно е точната дума за това, което стори отборът в зелени екипи. Наградата е среща с гранда Аякс в два мача на 24 август у дома и на 31 август в прочутата "Йохан Кройф Арена" в Амстердам, които водят при успех в групите на Лига Европа.

При отпадане представителят ни отива директно в групите на Лигата на Конференциите. Разград си гарантира футбол в Европа до Коледа с победата днес, каквото и да се случи срещу Аякс.

Мачът тръгна идеално за домакините в Разград, те натиснаха и в 25-ата минута Бърнард Текпетей съвсем логично им даде аванс с отмерен шут с левачката. Но, напук на логиката и играта до този момент, Астана отвърна с бърз гол на Демби Дарбо с глава в 29-ата минута, който сякаш извади от релси играчите на Лудогорец.

Снимка: БТА

И те не успяха до края на полувремето да си върнат ритъма, като дори казахстанците застрашиха още 1-2 пъти вратата на първенеца на България.

Но каквото и да е казано на почивката в съблекалнята на домакините, имаше колосален ефект. "Орлите" просто полетяха и това бе футбол, какъвто бяхме свикнали през годините да виждаме от този отбор в евротурнирите, но напоследък май не се случва често.

Якуб Пьотровски стпеля отдалеч и вкара още в първата атака на второто полувреме, подпомогнат и от рикошет. Последваха тежки минути за Астана, напълно натикан в полето си, а когато излезеше от там, удрян тежко със светкавични контраатаки.

Текпетей мина като бърз влак през отбраната и щеше да скъса мрежата за 3:1 в 50-ата минута, а оше осем по-късно вкара отново Пьотровски. Той добави топката в празната врата след удар с глава на Сонко Сундберг и практически реши спора.

Но трябваше да вкара и Кирил Десподов... В 67-ата минута и той го направи след контраатака, изведен зад гърба на отбраната. Дали това ще е последен гол за капитана с екипа на Лудогорец, още не знаем. За негов трансфер в чужбина се говори много, но изкушението да остане и за мачовете с Аякс може да се окаже твърде голямо.

Червен картон на Йованчич от гостите не улесни задачата им, но те така или иначе бяха развяли бялото знаме през второто полувреме и нямаха никакви аргументи срещу развилнения се Лудогорец.