Аржентина се измъкна "сух от водата" с късен гол на Лаутаро Мартинес, за да победи Чили с 1:0 във втория си мач на Копа Америка.

Така шампионите на света и на Южна Америка се класираха за четвъртфинал, събирайки шест точки в първите два двубоя.

Срещата се игра на страхотния "Метлайф" в Ню Джърси, където от 81 106 зрители поне 4/5 бяха аржентинци. Стадионът клокочеше като арена в Буенос Айрес, а всяко докосване на топката от Лионел Меси бе посрещано с рев, сякаш има гол.

Номер 10 отново дирижираше спектакъла, но пак не му провървя пред вратата. Негови удари минаваха встрани или бяха спасявани от вратаря Клаудио Браво.

В последните 20-ина минути, окуражени от пропуските на аржентинците, играчите на Чили дори тръгнаха да печелят мача. Но резервата Лаутаро Мартинес ги наказа с гол в 88-ата минута след корнер, разбъркване и два поредни отбити удари на съотборници.

Деветката на Интер влезе в 73-ата минута вместо Хулиан Алварес и отново бе жокер. Лаутаро се разписа и при 2:0 над Канада в мача на откриването.

Меси има и още една мотивация да бележи на турнира. Той притежава вече рекорда за най-много мачове на Копа Америка (35) и е единственият аржентинец в историята, играл на 7 издания на надпреварата. Но има 13 попадения в тях, а рекордът е 17 (на аржентинеца Норберто Мендес и бразилеца Зизиньо).

Култов момент се роди в мача, типичен за страстите и емоциите на Копа Америка. Той бе запечатан в кадър, който тази сутрин обиколи световните агенции и медии - предлагаме го и на вас (снимката горе). Нико Гонсалес от Аржентина бе толкова решен да спре контраатака на чилийците, че хвана за глезена комично един от тях... като на мачле между приятели в махалата.

Куриозно, играчът на Фиорентина дори не получи жълт картон за циничния фаул.

В група А Аржентина е с 6 точки, Канада има 3, а Перу и Чили - по 1.