България отново загуби на футбол...

Без изненада в серията, която вече е 12 поредни двубоя без победа за националния ни отбор. Този път поне бе в контрола - 0:1 от Парагвай, но това може да бъде отчетено като позитив само от крайни оптимисти.

Пред празните трибуни на стадион "Васил Левски" - и не, не бяхме наказани без публика за този мач, отборът ни изигра първи двубой под ръководството на новия селекционер Георги Дерменджиев. Нищо ново не видяхме на терена обаче.

Това бе и първи мач срещу тим от Южна Америка в София, като историческата среща завърши с очаквано поражение.

Насреща не бе Бразилия или Аржентина, парагвайците не са повече от среден тим за континента си, без да са слаби.

На последния турнир Копа Америка през лятото играха четвъртфинал (без да спечелят мач в групата) и паднаха там от домакина и бъдещ шампион Бразилия едва с дузпи.

Корави типове са тези парагвайци, такива ги помним от край време във футбола.

Неслучайно за тях бе казан крилат лаф от роден коментатор по време на Мондиал 2002 - "имат сурови лица, но това е обяснимо, защото нямат излаз на море". Къде на майтап, къде съвсем като истина, този отбор винаги е имал характер и непримиримост.

И нищо, че от 2 години има само 2 победи. В София спечели, защото срещна по-слаб съперник от себе си.

Дерменджиев пусна на терена абсолютния дебютант на вратата Георги Георгиев от Славия, в защита излязоха Страхил Попов, Божидар Чорбаджийски, Георги Терзиев и Иван Горанов, в средата на терена играха Георги Костадинов, Тодор Неделев, Кристиан Малинов и Ивелин Попов, а в атака - Вандерсон и Марселиньо.

Снимка: Bulphoto

Първите 45 минути на новия селекционер никой няма да помни дълго. Парагвай ни надигра изцяло, като само късметът запази вратата ни без гол.

В 28-ата минута Костадинов едва не контузи тежко Мигел Алмирон от гостите, който просто не можеше да бъде спрян. Тежкото нарушение можеше да доведе и до червен картон...

Алмирон си правеше каквото иска, с прекрасен ляв крак, лек и подвижен по терена. Футболист за 24 милиона евро, колкото плати за него Нюкасъл на американския Атланта. Футболист от Висшата лига на Англия. Такъв в нашия тим няма.

В 35-ата минута Анхел Ромеро изпусна сам срещу дебютанта Георгиев, който спаси. В края на полувремето още два пъти гол не падна по чудо. Все в нашата врата.

След почивката резервите Кирил Десподов и Божидар Краев дадоха малко скорост, опитахме 2-3 опасни контраатаки. В 60-ата минута Алмирон короняса представянето си с хубав гол - с левачката от 25 метра в долния ъгъл. Съвсем очаквано и заслужено с оглед на показаното.

Статистиките бяха леко смущаващи в края на двубоя, в който българите дори не успяха да стигнат до натиск или някакво напрежение в търсене на изравнителен гол.

19 удара на парагвайците, 7 във вратата. Ние отвърнахме с 4 (2 точни), като единият всъщност бе неуспешно центриране, което падаше под гредата и бе избито в корнер.

Владеене на топката - над 60 процента за гостите. Корнери - 7:2 в тяхна полза. Футболни стойности - очевидно на чия страна от везната имаха повече тежест.

В неделя от 19 часа България приема Чехия в последната си квалификация от групата за Евро 2020. Ще се надяваме да не ни бият пак, да успеем да прибавим някоя точка към актива си (3 т. дотук).

Трибуните пак ще са празни, като наказанието е официалната причина. Но е сигурно, че и без тази санкция, не са много хората, които искат да гледат това, което отборът на България предлага в един вече доста дълъг период от време.