Манчестър Сити стигна финал за Купата на Футболната асоциация в Англия след 1:0 над Челси на полуфинала.

Победата дойде с късен гол на Бернардо Силва, който в 84-ата минута вкара отблизо, въпреки че няколко играчи на съперника легнаха самоотвержено да блокират удара му. Така португалецът от антигерой стана герой на седмицата за Сити. В сряда той изпусна със странно изпълнение една от дузпите при отпадането от Реал в Шампионската лига.

Но "гражданите" на Гуардиола имаха голям късмет изобщо да са в играта до този момент, в който Бернардо донесе успеха.

Николас Джаксън изпусна три страхотни положения, които за нападател от класа трябва да се реализират.

Снимка: AP/БТА

Първо тръгна сам от центъра срещу вратаря Стефан Ортега, но странно не стреля край него, а опита да го лъже, забави се и изпусна момента.

След почивката само за половин минута същият гамбиец не успя да вкара от 4-5 метра - първо с крак, после и с глава.

Но най-спорната ситуация, а вероятно и ключова в мача, дойде в средата на второто полувреме.

Коул Палмър от Челси изпълни пряк свободен удар, а намиращият се в стената Джак Грийлиш скочи да блокира топката, разпери ръка и игра с нея.

От кадрите на повторенията ясно се видя - умишлено действие, игра с ръка, която е далеч от тялото. И от удара - стената е на 9 метра от изпълнителя. Въпреки това дузпа, невероятно как и след намеса на ВАР, не бе отсъдена.

Сити, надигран в голяма част от мача, го спечели с момент на класа в края.

Без реално да има чисто положение за гол до този момент, отборът на Пеп създаде ситуация вляво, топката бе пусната успоредно на голлинията и Силва я вкара на далечната греда.

За да изкупи "греховете" от сряда и да прати тима си на финала.

В неделя е вторият полуфинал - Ковънтри срещу Манчестър Юнайтед (17:30 часа по Диема спорт 3), а очакван успех на "червените дяволи" ще означава повторение на мача за трофея от миналия сезон, спечелен от Сити с 2:1.

Финалът е на 25 май.

Сити при Гуардиола е на трети двубой за най-стария трофей във футбола, а общо на седми в английските турнири за купи - в осемте сезона на мениджъра в клуба. И никога не е губил в тези финали.

Челси не стигна до петия си финален мач за Купата на ФА за последните 7 сезона.

Тимът игра много силно днес, имаше превъзходство, изпусна куп положения и накрая плати скъпо цената за това. Както и за едно съдийско решение, което трудно може да бъде обяснено.