Вихреното 2:2 в Бистрица в неделната вечер между ЦСКА 1948 и Лудогорец даде нов обрат в преследването за титлата на върха в родния футбол, но и в динамиката на боя за директна квота за място в Европа.

Голът на Ивайло Чочев малко преди края означава, че за първи път от месец ЦСКА е начело след пълното изиграване на кръг в родния футбол, с точка пред Лудогорец - 80 срещу 79. В края на април Разград победи на "Българска армия" с 1:0 и така за първи път от октомври зае лидерската позиция. Сега нещата се обърнаха в полза на "червените", но нищо не е приключило.

Остават два кръга и битката обещава да е непредвидима. Защото в нея са замесени не два, а четири отбора, всеки със своите важни стратегически цели.

В петък, на 2 юни, Локомотив (Пд) приема Черно море в първия мач от кръга в Шампионския плейоф, който е без значение. И двата отбора са извън уравнението, далеч от европейските места.

В събота от 18 часа ЦСКА играе с ЦСКА 1948 на "Армията" и при победа ще е на 4 точки пред Лудогорец, който в 20:30 ч същата вечер приема Левски.

Вторият план е, че ЦСКА 1948 е с 62 т., само на 1 пред "сините", в битката за важното трето място. То дава директна квота за Европа без бараж, докато четвъртият в класирането отива точно на допълнителен мач със седмия (Славия или Арда).

Допълнителен детайл - при равен актив на върха, шампион ще е Лудогорец заради предимство в преките двубои пред ЦСКА. При изравнени точки между 1948 и Левски, трети ще са "червените", които също са с по-добър баланс в тези преки мачове.

Практически това означава, че никой от четирите отбора няма право на грешка, ако иска да постигне целта си.

В последния кръг на 7 юни, сряда, програмата гласи:

Левски - ЦСКА, Черно море - Лудогорец, ЦСКА 1948 - Локомотив (Пд).

На теория и двете битки могат да се разрешат още в предпоследния кръг, но далеч по-вероятно изглежда драмата да остане за последните минути на 7 юни.

Ако ЦСКА победи ЦСКА 1948, а Левски бие в Разград в събота, отборът на Саша Илич ще е шампион кръг преди края.

Ако обаче ЦСКА 1948 спечели на "Армията", а Лудогорец надвие "сините", Левски е твърдо четвърти и отива на бараж, преди да дойде вечното дерби.

Руска рулетка - четири отбора, вплетени в битки за отделни цели.

Във втората четвърка или "Плейофа за Лига на конференциите", днес има два мача:

17:30 ч Локомотив (Сф) - Арда

20 ч Ботев (Пд) - Славия.

В класирането "белите" са с 54 точки, а отборът от Кърджали има 49. Наградата в битката между тях е седмото място и бараж с гостуване на четвъртия за европейска квота.

След днешните двубои, предстои пряк дуел в четвъртък, като домакин е Арда. След това двата конкурента имат по още един двубой - Славия срещу Локо (Сф) на своя стадион, а Арда - в Пловдив с Ботев.

При равен актив точки става интересно. Балансът е изравнен (разменени победи по 1:0), а головата разлика - в момента също напълно равна! А за да се изравнят по точки тимовете, Славия трябва да сбърка с реми днес или срещу Локо (Сф), а Арда да победи в прекия мач в четвъртък и да не допусне загуба на точки в другите два мача.

На дъното имаме два оставащи кръга, като Ботев (Вр) с 32 точки е извън опасност, Берое има 31, а Пирин - 30. Тези тимове са над чертата на плейофа за оцеляване и двата изпадащи.

С 26 т. е Хебър (в момента заемащ мястото за бараж с третия от Втора лига), с 25 - Септември, а с 22 на дъното е Спартак (Вн). Тези два тима към моментното класиране изпадат директно.

Какво предстои:

В сряда Спартак приема Септември в задължителен мач за двата тима, а Хебър гостува на спасения вече врачански тим. Берое е домакин на Пирин.