Швейцария победи Турция с 3:1 в Група "А" на Европейското първенство по футбол.

Победата не бе достатъчна за "кръстоносците" да достигнат второто място в групата, което е за Уелс и те завършват трети с 4 точки. Головата разлика е предимството за "драконите", но Швейцария почти сигурно с този актив ще се класира за осминафиналите като един от най-добрите трети отбори.

Мачът в Баку бе истинско шоу и предложи много голови положения пред двете врати, но големият герой бе Джердан Шакири, който вкара две попадения. За символичните домакини Харис Сеферович добави още едно, а за Турция точен бе Ирфан Кахведжи.

Едно от попаденията на Шакири и това на Кахведжи бяха сред най-красивите на турнира до момента, тъй като дойдоха с фантастични удари от далечна дистанция. Това беше първа победа на Швейцария над Турция от 16 години.

Южните ни съседи завършиха груповата фаза с три загуби и само едно вкарано попадение, въпреки че от тях се очакваше повече заради силното поколение, което имат. За втори път допускат три загуби в груповата фаза на еврошампионат, като същото им се случи и при дебюта им през 1996-а в Англия.

Турция започна устремно двубоя и отправи три удара в първите четири минути. Последният от тях бе много опасен - от Каан Айхан от дистанция, но Ян Зомер се прояви и направи класна намеса.

В шестата минута обаче швейцарците избухнаха с гол от нищото. Харис Сеферович получи топката на границата на наказателното поле, обърна се и със страхотен шут по земя прати топката във вратата. Чакър нямаше как да се намеси. Асистенцията бе на Цубер.

В 16-ата минута Зомер отново трябваше да спасява, този път след много силен удар на Мерт Мюлдюр. Турците определено имаха право да съжаляват, че изостават в резултата.

В 26-ата минута резултатът стана 2:0. Джердан Шакири получи топката пред наказателното поле и изпрати неспасяем удар от дистанция за един от най-красивите голове от началото на шампионата. Стивън Зубер се отчете с втората си асистенция в мача.

Две минути след това Шакири бе на сантиметри от втория си гол. Той излезе очи в очи срещу Чакър, но вратарят се намеси в ситуация, в която това изглеждаше сигурно попадение.

В 33-ата минута Мерт Мюлдюр отправи още един страховит удар от дистанция, но Зомер направи третото си впечатляващо спасяване в мача. 10 минути по-късно стражът отново направи изключителна намеса. Мюлдюр мина на парад през защитата на съперника, но и този негов удар бе спасен. Стражът на Гладбах просто беше непреодолим през първото полувреме.

Швейцария започна много по-вдъхновено втората част и започна да отправя удар след удар към турската врата. Първо два леки на Цубер бяха спасени лесно от Чакър, но стражът се прояви класно при силен шут на Браян Емболо в 52-ата минута.

След точно час игра Чакър направи още едно впечатляващо спасяване, протягайки се след диагонален шут по земя на Сеферович. Турците се разминаваха със стряскащо увеличаване на резултата.

Вместо това в 62-ата минута зрителите в Баку станаха свидетели на още един зрелищен гол. Ирфан Кахведжи отправи фамозен шут от дистанция с левия си крак, който засенчи изпълнението на Шакири от по-рано - 1:2.

Халфът на Ливърпул отговори бързо и възстанови аванса от два гола на своите в 68-ата минута. Шакири направи двойно подаване с Цубер и разстреля вратаря на съперника от близка дистанция за 3:1.

Доминацията на Швейцария продължи до края, а малко след третия й гол Гранит Джака нацели гредата от пряк свободен удар. След това той пожела дузпа и получи жълт картон за спор със съдията.