В последния си мач на "Анфийлд" и общо 361-и за Ливърпул, Роберто Фирмино успя да запази шансовете на тима за място в Шампионска лига.

Мърсисайдци обаче не постигнаха резултата, на който се надяваха, защото направиха равенство 1:1 при домакинството си на Астън Вила.

Резултат, който предвид победата на Манчестър Юнайтед над Борнемут с 1:0 по същото означава, че с оставащ един мач за Ливърпул до края на сезона, мърсисайдци изостават с три точки от "червените дяволи".

Задачата на тима на Юген Клоп обаче изглежда доста сложна. Не заради задължителните три точки срещу последния Саутхемптън след седмица, а заради факта, че Манчестър Юнайтед е с мач пасив и трябва да загуби две срещи, за да има промяна на тази четвърта позиция.

Наглед много малко вероятен сценарий, който обаче можеше и изобщо да не съществува, ако не бе Роберто Фирмино.

Именно той, скочил с двата си крака напред успя да отклони паса на Мохамед Салаха във вратата в 90-ата минута за 1:1.

Бразилецът си тръгва от Ливърпул след края на сезона, но в последната си поява на "Анфийлд" успя да пореден път да донесе щастие на публиката.

Щастието обаче не бе пълно, защото Астън Вила изнесе много силен мач, а след като изпусна дузпа в 22-ата минута, все пак успя да поведе пет по-късно.

Тогава Джейкъб Рамзи се разписа, а въпреки игровото превъзходство на Ливърпул през цялата втора част, изравнителен гол падна едва в последнта минута.

Снимка: Getty images

Всъщност мърсисайдци вкараха и в 56-ата, но тогава ВАР отсъди на пъръв поглед странна засада на Върджил ван Дайк, който действително бе в нередовна позиция, но топката дойде към него от противников играч.

Фактът, че ставаше въпрос за рикошет, а не са умишлен пас, накара реферите да отъсдят засада, колкото и странна да изглецдаше тя на пръв поглед.

И когато мачът се проточваше и нещата отиваха към загуба, която да извади Ливърпул от битката за топ 4, дойде и спасителният гол на Роберт Фирмино.

Така Нюкасъл и Манчестър Юнайтед имат по 69 точки на третото и четвъртото място, с по два оставащи мача до края на сезона.

Ливърпул е пети с 66, като заради чудесната си голова разлика, има шанс да измести един от двата тима, но всичко минава през негови две поредни поражения.