Австрия се събуди със смесени чувства след загубата с 1:2 на осминафинала на нейния тим от Италия в Лондон. Да, отборът на Франко Фода стяга багажа от Евро 2020, но не са много тези в страната, които са разочаровани или критични към представянето.

За първи път в историята австрийците минаха групова фаза на Европейско първенство и не бяха никак далеч от сензация срещу един от големите фаворити. Гол на Марко Арнаутович бе отменен след намеса на ВАР за сантиметри засада, и то - при 0:0 в средата на второто полувреме.

Австрия имаше и още положения, като определено постави на изпитание и защитата, и вратаря на италианците Джанлуиджи Донарума.

Канцлерът Себастиан Курц поздрави отбора с публикация в Туитър след края на драмата. Нищо, че беше вече след полунощ местно време.

"Благодаря ви за невероятния турнир, невероятния мач и преди всичко бойния дух, който показахте днес. Вие дадохте всичко от себе си до последната минута на мача. Гордеем се с вас!", написа държавният глава.

Феновете и медиите също са обединени, че това е страхотно представяне и никой няма за какво да съжалява.

В отбора обаче цари разочарование.

"Не е лесно да опиша с думи как се чувствам. Австрия може да се гордее с нас. Дадохме всичко, но не бяхме възнаградени за представянето си. Наистина е трудно да приемем подобна загуба", каза капитанът Дейвид Алаба.

А Арнаутович, звездата на отбора, бе още по-съсипан в интервюто си пред националния канал ORF.

"Трудно ми е да намеря думи. С малко късмет щяхме да спечелим мача още в редовното време. Играхме много добре, създадохме положения и в друг мач щяхме да ги реализираме. Разочарован съм и това е слабо казано. Но - поздравления за отбора и за всички, които помогнаха за участието ни тук", клатеше глава нападателят.

"Искахме да напишем история и го направихме. Това е много важен урок за нас - заяви треньорът Франко Фода. - Разочаровани сме от отпадането, но можем да бъдем горди с играта си. Стигнахме осминафиналите и бяхме съвсем близо до това да играем на четвъртфинал, отстранявайки един от фаворитите.

Дори и при 0:2 не спряхме да вярваме. Това бе впечатляващо и съм изключително горд. Имахме добър ритъм. В защита също стояхме стабилно. Усещахме, че те са наясно, че им причиняваме големи проблеми. Нашата вяра в крайния успех бе голяма, но отбор с класата на Италия ще използва и най-малката грешка. А в тази игра головете падат след грешки."